Doğrudur saygı karşılıklıdır!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

Almanya, Türkiye’nin kendilerine saygı duymadığını düşünüyor olmalı ki Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, “Türkiye kendisinin talep ettiği saygıyı bize de göstermeli” diye konuşuyor.

Doğrudur saygı karşılıklıdır.

Bir taraf diğerini hiç kaale almaz ve hep “saygı görmek” isterse bu beklenti karşılıksız kalmaya mahkûmdur.

Tıpkı, şimdi Almanya’nın karşılıksız saygı beklentisinde olduğu gibi!

Türkiye, Almanya’dan saygı görmek istiyor çünkü uzun süredir Almanya Türkiye’den çok Türkiye’nin hasımları ile içli-dışlı görüntü veriyor.

Terör örgütü PKK ve uzantıları Almanya’da cirit atıyorlar.

Almanya hiç oralı olmuyor. Türkiye’nin itirazlarını da duymazdan gelmeyi tercih ediyor.

FETÖ mensupları için de Almanya adeta üs görevi yapıyor. Türkiye yine itirazlarını sıralıyor. Almanya yine duymuyor. Ve de oralı olmuyor.

Yani Türkiye’nin beklentisi içinde olduğu saygıyı bir türlü göstermiyor.

Sonrasında ise bir iki Alman vatandaşının(!) başı Türkiye’de derde giriyor ve içeri tıkılıyorlar. Almanya hemen devreye girip onların serbest bırakılmaları için çalışmaya başlıyor.

Talepleri karşılık bulmayınca da, “Türkiye kendisinin talep ettiği saygıyı bize de göstermeli” diye konuşmaya başlıyorlar.

Sanki bugüne kadar Türkiye’nin beklentilerine olumlu cevap vermiş gibi kendi beklentilerinin de karşılık bulmasını bekliyorlar.

Doğrudur saygı karşılıklıdır.

Uluslararası ilişkilerde de böyledir.

Saygı gösteren, saygı görür.

Saygı göstermeyense saygı beklentisi içinde ömür tüketir.

Elbette Almanya’ya akıl verecek halimiz yok ama Türkiye’den taleplerine cevap vermesini bekliyorlarsa Türkiye’nin kendilerinden olan taleplerine de mutlaka kulak vermelidirler.

“Duymazdan gelerek, oralı olmayarak” başlatmış oldukları “saygısızlık çığırı” bugün kendilerini de rahatsız edecek boyutlara ulaşmış bulunmaktadır.

Yani bu konuda yakınmaya hiç mi ama hiç hakları yoktur. Önce gereken saygıyı Türkiye’ye göstersinler, karşılığını mutlaka alacaklardır.

Bir de aylardır aranmakta olan Adil Öksüz gibi bir isme ülkelerinde “oturma izni” verecek olurlarsa hangi yüzle saygıdan söz edebilirler ki!

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1221235/zeki-ceyhan/dogrudur-saygi-karsiliklidir