SGK‘dan denetim öncesi son uyarı

Ali Pekten, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz denetime çıkmadan önce meselenin ciddiyetini ve detayını anlatarak sağlık hizmet sunucularımızın kendilerine çeki düzen vermelerini istiyoruz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ankara İl Müdürlüğü, özel ve üniversite hastaneleri, tıp merkezleri, eczane ve optik firmalarının yaptığı yanlışlıkları yerinde denetleyecek ve yanlışlıkların tekrarlanmaması konusunda bilgilendirecek.

SGK Ankara İl Müdürlüğü, SGK‘ya fatura edilen sağlık harcamalarının doğruluğunu tespit etmek, yanlışlıkları belirlemek ve yanlışlar hakkında yerinde bilgilendirmek için Ankara, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Karabük ve Bolu illerinde denetimler yapacak. Denetimlerde, toplam 281 hastane ve tıp merkezi ile 3 bin 100 eczane ve optik firması incelenecek.

SGK Ankara İl Müdürlüğü yetkilileri, denetime çıkmadan önce sağlık hizmet sunucularına yapılacak denetimler ve fatura düzenlemede yapılan usul yanlışlıklarını düzeltme konusunda eğitim vermek için özel ve üniversite hastaneleri ile tıp merkezlerinin yetkilileri ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 75‘inci Yıl Konferans Salonu‘nda yapılan toplantının açılışında konuşan SGK Ankara İl Müdürü Ali Pekten, "Toplantının iki amacı bulunmaktadır. Birincisi, kurumumuza teslim edilen sağlık ödemesine ilişkin faturaların incelenmesi sonucunda bazı ödemelerde kesintilere gidilmektedir. Yapılan araştırmada bu kesintilerin yüzde 80‘inin mevzuatta yer alan şekil, diğer kısımların ise fenni yani tıbbi konulardan kaynaklandığını tespit ettik. Yüksek miktarlardaki şekil kesintilerini azaltmak için il müdürlüğü olarak hastanelerimize eğitim veriyoruz. Toplantımızın diğer amacı ise önümüzdeki günlerde yapılacak denetim öncesi hastane yetkililerimizi bilgilendirmektir." dedi.

Denetimden beklenilenin, denetlenen sağlık kuruluşlarının hatalarını anlayarak kendilerine çekidüzen vermesi olduğunu açıklayan İl Müdürü Ali Pekten, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz denetime çıkmadan önce meselenin ciddiyetini ve detayını anlatarak sağlık hizmet sunucularımızın kendilerine çeki düzen vermelerini istiyoruz. Çünkü denetimlerin sonucunda yüksek para cezası kesmek veya hastaneleri kapatmak istemiyoruz. Kapatmak kolay olanıdır ve çözüm değildir. Kapatılan bir hastanede cezalandırılan sadece hastane sahipleri değil, aynı zamanda hizmet alan vatandaşlarımızdır. Bu doğrultuda yanlış yapanların, düzgün çalışan hastane ve tıp merkezleri arasında barındırılmaması adına ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu toplantı bir fırsat olarak değerlendirilmeli ve denetim öncesinde sizlere gösterdiğimiz bu anlayışın gereği yapılmalıdır. Yarın ağır yaptırımlar ile karşılaştığınızda sızlanmaya hakkınız kalmayacaktır."

Yüksek maliyetli tedavi faturalarının çıkarıldığını ve bunlarla ilgili denetimlerin de olacağını kaydeden Pekten, "Maalesef bazı yapılmayan tedaviler yapılmış gibi gösterilmektedir. Bunun önlenmesi için de gerektiğinde bizzat hastaların evine gidilecek ve bu tedavilerin yapılıp yapılmadığı sorulacak. Bazı hastanelerimiz çalıştırdığı işçilerinin kimlik bilgileri üzerinden seri olarak tedavi giderleri faturalandırmakta. Bu şekilde çalışanların ücretleri bedavaya getirilmektedir. Bunun gibi birçok konuda altyapı çalışmalarımızı yaptık ve denetimlere hazırız." şeklinde konuştu.

Öte yandan toplantı sonunda Ali Pekten, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Başhekimi Prof. Dr. Peyami Cinaz‘a sağlık istişare ve bilgilendirme toplantılarına desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1176593/sgkdan-denetim-oncesi-son-uyari