Bu açılım, erken seçim ve referanduma gider

Olacağı size söyleyeyim: Türkiye erken bir seçime doğru yol alıyor ve seçim balonu da açılım karşıtlarının elinde patlayacak.  Amerikan tipi röportajlara uygun böyle bir girişten sonra şimdi bu kanaate nasıl vardığımıza gelelim. Adına demokratik açılım denilen bu süreç aslında geç kalmış bir süreçtir ve AK Parti iktidarının birinci döneminde ve bu dönemin ilk senelerinde olması gerekiyordu. İkinci dönem AK Parti iktidarının ortasındayız ve eğer ülke yararına popülizme yer vermeden bir çalışma yürütülecekse bunun için bir yılımız var. Çünkü 2011 yılı köklü değişikliklerin değil, seçime hazırlığın ve seçimin yılı olacaktır. Bilerek veya bilmeyerek -muhalefetin dolaylı zorlaması ve basiret körlüğü- ile Başbakan Tayyip Erdoğan ülkeyi dönülmez bir yola doğru çıkarıyor.

Cumhurbaşkanının büyük bir fırsat doğdu açıklaması ile başlayan süreç, Türkiye‘yi iki seçenekle baş başa bırakacağa benziyor. Senaryo şöyle işleyecek: AK Parti, İçişleri Bakanının sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden aldığı çözüm önerilerini de göz önünde bulundurarak bir Anayasa değişikliği paketi hazırlayacaktır. Çünkü bu sorun temelde anayasal bir sorundur ve kanunla çözümlenemez. Çıkacak kanunların CHP tarafından Anayasa Mahkemesine götürüleceği açıktır.

Bu zamana kadarki işleyişinden hareketle diyebiliriz ki Anayasa Mahkemesi de bu kanunların birçoğunu Anayasa‘ya aykırı bulur ve iptal eder. Yapılacak Anayasa değişikliğine CHP ve MHP destek vermeyeceğine göre böyle bir değişiklik zaten yapılamaz. Faraza, Ak Parti, Anayasa değişikliğinde CHP‘den bazı Doğu ve Güneydoğu milletvekillerinin desteğini alsa bile, Anayasa Mahkemesinin bu kez esastan inceleyerek yapılan değişiklikleri durdurması ve iptal etmesi söz konusudur. Çünkü Anayasa Mahkemesi başörtüsü düzenlemesinde esastan inceleme yolunu kendi anlayışına göre açmıştır. Bu zamana kadar STK‘lar ve diğer kurum ve kişiler tarafından yapılan öneriler, AB muktesebatı, AK Parti‘nin demokratikleşme çalışmaları ile birleştirilip DTP‘nin ve hatta İmralı sakininin de onay vereceği bazı değişiklikleri içeren bir paket, Anayasa değişikliğine yansıyacaktır ve bu kaçınılmazdır. İkincisi, Türkiye‘nin demokratikleşme sorunu sadece Kürt gerçeği ile sınırlı değildir ve kalmayacaktır.

Hükümetin Alevi Çalıştayı‘nı aynı zaman diliminde düzenlemesi tesadüfi değildir. Alevi kesimini memnun edecek kanuni ve Anayasal düzenlemeler açılımın önemli bir parçası olacaktır ki CHP‘nin en önemli oy kayıplarından biridir bu. Bu arada Türkiye‘nin azınlıkları, ruhban okulu vs. ile ilgili düzenlemeler yanında seçim ve adalet sistemi, Anayasa Mahkemesinin esastan görüşerek iptal ettiği hak ve özgürlükler konusu da ele alınacaktır ki bu, Türkiye‘nin kabuk değiştirmesidir, yeni bir yapı kazanmasıdır.

Bu ve diğer yenilikleri içeren Anayasa değişiklik paketinin, bir yıl öne çekilmiş seçimlerle aynı anda oylandığını düşünelim ki başka çıkar yol da gözükmemektedir. Bu demektir ki önümüzdeki seçimler terör sorununu çözme ve yapısal değişim üzerine kurulacaktır. Bu değişimin tarafı olarak AK Parti, Saadet Partisi, DTP, BBP ve o zamana kadar partileşeceği kesin gözle bakılan Mustafa Sarıgül‘ün öncülüğündeki yeni sol, bir tarafta; CHP, MHP ve DP diğer tarafta yer alacaktır. Seçim propagandaları da Doğu‘nun ve dolayısıyla Türkiye‘nin kalkınması, işsizlik gibi sorunların çözümü terör sorununun halli ile birlikte mümkün ve hızlı olacağı teması üzerine kurulacaktır.

Kanaatimiz odur ki hükümet 2010 yılı memur maaşlarına fazla artış vermemek suretiyle muhalefetin uyanmasını engellemektedir.

Sözün nereye geldiği açık artık... Halk otuz yıldır terörden bıkmış, Türkiye çetelerden, militarizmden kurtulma sürecine girmiş, demokrasisinin getirdiği çözüm konuşulmaya başlanmış ve cin şişeden çıkmışken; buradan dönülemez. Yapılacak yapısal değişiklikler minik anayasa değişikliği kılığına girer; önümüzdeki seçimler hem iktidarı hem yeni Anayasayı yani yeni Türkiye‘yi tayin eder. Bu seçimlerin galibi sizce kim olur? Kimler parlamentoda olmaz, cevap belli.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1176330/bu-acilim-erken-secim-ve-referanduma-gider