Çin‘e fındık yoğurt ihracatı

Türk fındığını Çinlilerin damak zevkine uydurarak soslu, baharatlı ve soyalı satmaya çalışan Fındık Tanıtım Grubu, şimdi de fındıklı yoğurtla Çinlilerin karşısına çıkıyor.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Pekin‘deki temaslarında bugün Dış Ticaret Müsteşarlığının Pekin‘de Lufthansa Center‘deki Türk Ticaret Merkezi‘nin (TTM) açılışını yaptı. Türkiye‘nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli ile Ticaret Başmüşaviri Ender Öncü‘nün de hazır bulunduğu açılışta Bakan Çağlayan, "Burası Türkiye‘den gelecek tüm vatandaşlarımızın buluşma yeri olacak, rehberlik ve pusula görevi görecek. İnşallah ticaretimiz Çin ile dengeli hale gelir. Çin‘den birçok yatırımcı Türkiye‘ye gelir." temennisinde bulundu.

Bakan Çağlayan daha sonra Pekin‘deki TTM bünyesinde yer alan Fındık Tanıtım Grubu Çin Ofisi ile Yatırım ve Destek Ajansı ofisini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Çağlayan‘a burada Türk fındığının Çin‘de kullanıldığı alanlar hakkında bilgi verildi. Buna göre 2010 Nisan ayında Çinli Mengniu firması, Türk fındığını kullanarak Çinlilere fındıklı yoğurt ürününü ilk etapta deneme olarak sunacak. İkinci olarak ise yine Mengniu, Kasım 2009‘a ikinci fındıklı dondurmayı Çinlilerin beğenisine sunacak. Türkiye Çin‘e geçen sene 7 milyon dolarlık 997 ton fındık ihraç etti. Çin‘de Türk fındığı genelde sanayi alanında kullanılıyor.

Bakan Çağlayan ayrıca Asya Pasifik Ülkeleri Ticaret Müşavirleri Bölgesel değerlendirme Toplantısı‘na başkanlık etti. Bu bölgeler ile ticaretin arttırılması konusunda müşavirlere tavsiyelerde bulunan çağlayan, müşavirlerin sunumlarını dinledi.

Bakan Çağlayan‘a AKP Kırşehir milletvekili Mikail Arslan, Sakarya milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve MHP Bursa milletvekili Necati Özensoy, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Devlet Personel Başkanı Ahmet Tekinarslan, İhracat Genel Müdürü Ziya Altunyaldız, TUSKON Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Ahmet Ciğer, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Nail Olpak ve çok sayıda ihracatçı birlikleri temsilcileri eşlik ediyor. Çağlayan‘ın yüz kişilik heyetinde ayrıca Türkiye‘den çeşitli medya kuruluşlarına ait 17 de basın mensubu bulunuyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1175237/cine-findik-yogurt-ihracati