ABD'li diplomat ortalığı karıştıracak: "Türkiye'ye baskı yapıyoruz"

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri sinyali vermesi sonrası sözde stratejik müttefik ve terör örgütü YPG/PKK'nın hamisi ABD'nin niyeti ifşa oldu.

Rusya Dışişleri'nin, Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyoruz açıklamasından sonra, yeni bir açıklama da ABD'nin üst düzey yetkilisinden geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Orta Doğu İlişkilerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Barbara Leaf, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’ye askeri operasyon yapma sinyali vermesi ile ilgili konuşan Leaf, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir operasyon düzenlemesini engellemek için baskı yaptığını söyledi.

Leaf, “Türkiye hükümetine en üst seviyeden, 2019 yılının Ekim ayında imzalanan ve Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyon yapılmamasını belirten anlaşmaya saygı göstermesini bekliyoruz” dedi.

ABD’li yetkili, “Olası bir askeri operasyon bölgede yaşayanlar için bir felaket olur ve ABD önderliğindeki koalisyonun Suriye’de DEAŞ’la mücadelesine de zarar verir” dedi.

Son haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye bir gece ansızın gelebiliriz diyerek askeri operasyon sinyali vermişti.

Uzmanlar, TSK’nın Tel Rıfat ve Menbiç bölgelerine yönelik bir operasyon düzenleneceği iddia edilmişti.

Türkiye’nin bu açıklamalarına ABD ve Rusya’dan tepki gelmişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/11197230/abdli-diplomat-ortaligi-karistiracak-turkiyeye-baski-yapiyoruz