Karamollaoğlu'ndan ek bütçe tepkisi: Vatandaş nasıl ay sonunu getirsin

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Devlet bile yıl sonunu getiremezken, vatandaş bu şartlarda ay sonunu nasıl getirsin? Bütçe hedefi sadece 6 ayda içinde patlak veren bir iktidar, şimdi bu milletten 5 yıl daha ülkeyi yönetmek için yetki istiyor.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut ekonomik duruma dair çarpıcı ifadeler kullandı.

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, AK Parti iktidarının 2022 bütçesine ek olarak sunduğu bütçeye ilişkin, “Bu teklif gösteriyor ki; hükümetin yılbaşında hazırladığı bütçe kendi elleriyle meydana getirdikleri ekonomik darboğaza sadece 6 ay dayanabildi. Şu artık çok net; hükümet bu ekonomiyi bir yıl bile taşıyamadı, götüremedi.” ifadelerini kullandı.

Temel Karamollaoğlu’nun ek bütçeye ilişkin değerlendirmesi şöyle:

SORUN YOK DİYORLAR AMA EK BÜTÇEDEN GERİ DURMUYORLAR

“2022 yılı için hükümet tarafından Meclis’e sunulan ve kabul edilen bütçede hedeflerinin tutmadığını bundan önceki basın toplantılarımızda dile getirmiştik. Hükümet, 2021 yılı sonunda hazırladığı bütçe hedefini tutturamadığı için Meclis’e yeni bir ek bütçe paketi getirdi. Normal şartlarda deprem, sel gibi doğal afetlerin yaşandığı olağanüstü durumlarda gündeme gelen ek bütçe ne hikmetse, hükümete göre hiçbir sorunun yaşanmadığı bir ortamda gündeme geliyor. Sorun yok diyorlar ama bir ek bütçe getirmekten de geri durmuyorlar.

YILBAŞINDA HAZIRLANAN BÜTÇE 6 AY DAYANABİLDİ

Hükümet tarafından genel fiyat artışları gerekçesiyle sunulan bu teklif devletinde geçilemediğini artık net bir şekilde ortaya koyuyor. Talep edilen ek bütçe ile 1 trilyon 83 milyar lira ek vergi gelecek. Kim ödeyecek bunu, vatandaş ödeyecek? 6 ay önce Meclis’ten geçen bütçenin yarısı kadar harcama ödeneği içeren 800 milyarlık bir ek bütçe. Hükümet giderleri %48’lik gelirleri de %72’lik bir artışla bunu sağlayacak. İşte bu teklif gösteriyor ki; hükümetin yılbaşında hazırladığı bütçe kendi elleriyle meydana getirdikleri ekonomik darboğaza sadece 6 ay dayanabildi. Şu artık çok net; hükümet bu ekonomiyi bir yıl bile taşıyamadı, götüremedi.

DEVLET BİLE YIL SONUNU GETİREMİYOR...

Ayrıca devlet bile yıl sonunu getiremezken vatandaş bu şartlarda ay sonunu nasıl getirsin diye düşünmekten kendimizi tutamıyoruz.

Bütçe hedefi sadece 6 ayda şaşan, patlak veren bir iktidar şimdi bu milletten 5 yıl daha ülkeyi yönetmek için yetki isteyecek seçimde. Sadece 1 yılda enflasyonu %20’lerden %70’lere çıkaran bir iktidarın 5 yılda ülkeyi ne hale getireceğini düşünmek bile istemiyorum ki bu da resmi rakamlar… Fiilen bunun biz %100’lere dayandığını biliyoruz.

BİZ, İNSANIMIZA RAHAT BİR NEFES ALDIRACAĞIZ

Biz milletimizin verdiği güçle bu hoyrat iktidarı ülkemize daha fazla zarar vermeden durduracak ve yanlışlarını en kısa zamanda düzelteceğiz inşaallah. Öngörülemezlik dönemine son verecek, yarın neye uyanacağını bilemez hale gelen insanımıza rahat bir nefes aldıracağız.” 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/11196935/karamollaoglundan-ek-butce-tepkisi-vatandas-nasil-ay-sonunu-getirsin