Akaryakıt zammına karşı birleştiler! Otobüs firmaları kontak kapattı

Ekonomik sıkıntılar, artan maliyetler ve akaryakıt zamları nedeniyle toplumun tüm kesimleri gibi şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsçüler de zor günler yaşıyor. Kayseri’de şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüsçüler de akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle bugün kontak kapattı.

"AMACIMIZ BU SORUNLARI TÜRKİYE GÜNDEMİNE GETİRMEK"

Otobüs firmalarının eylemine destek veren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, "Bugün, arkadaşlarımızın haklı taleplerini dile getirmek için buraya geldik. Sorunları dinlerken kalbim sıkıştı. Üç yıldır bütün esnafımızı dinliyoruz ama otobüs esnafımızın dile getirdiği sorun sadece kendi sorunları değil. Sadece ‘otobüsçü olarak daha çok kazanalım’ derdinde değiller. Bayrama gidiyoruz, okullar tatil oldu. Normalde terminalde iğne atsan yere düşmeyecek şekilde kalabalık olurdu. Ama şu anda millet seyahat edemiyor. Geçen yıl bugünlerde mazot 7 lira 40 kuruştu. Bugün 30 TL'nin üzerinde. Meclis’te defalarca gündeme getirdim bu konuları. Kamyoncular bundan iki hafta önce kontak kapattı ve Türkiye gündemine oturdu. Bizim amacımız bu sorunları Türkiye gündemine getirmek ve iktidarın dikkatini çekmek. Biz de bu amaçla kendilerine destek olmak adına, yanlarında olduğumuzu ifade etmek adına buraya geldik." açıklamasında bulundu.

'İNSANLAR EKONOMİK ŞARTLARDAN MEMNUN DEĞİL'

Otobüs şoförlerinin hem sorunu anlattığını hem de çözümünü sunduğunu söyleyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, "Söylenecek çok fazla bir şey yok, kendileri hem sorunu anlattı hem de çözümlerini söylediler. Bugün, iki yıl boyunca pandemi dolayısıyla otobüs esnafı evine ekmek götüremez hale geldi. Yazı beklediler, ‘pandemi bitti, piyasa açılır’ dediler, mazot 30 TL oldu. Yolcu yok, evine ekmek götüremiyor, otobüsleri başlarına bela oldu. Baba mesleklerini bırakıp başka bir alana da yönelemiyorlar, çünkü ekonomi çok kötü. Hiçbir alanda insanlar mutlu değil. Gerçek enflasyon yüzde 150'yi buldu. Kasko, sigorta yüzde 200 zamlandı. Dünyada petrol fiyatı, geçen yıl bu günlerde varil fiyatı 75 dolar iken bugün 125 dolar. Türkiye'de, 7 lira 40 kuruştan 30 TL'ye geldi. Dünyada pahalılıktan bahsederken, Türkiye'de yüzde 400 artarken, dünyada yüzde 40 arttı." şeklinde konuşu.

'VATANDAŞLAR BAYRAMDA AKRABALARINI ZİYARETE DAHİ GİDEMİYORLAR'

Kayseri - İstanbul arasının 4 kişilik bir aile asgari ücretine denk geldiğini belirten İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, "Kayseri-İstanbul arası 500 TL. Yani 4 kişilik bir aile, yemese içmese gelip giderek asgari ücret bitiyor. İnsanlar artık memleketlerine gidemez oldu. Kayseri'de yaşayan hemşerilerimiz ilçelerine gidemez oldu ki bir İstanbul'daki, Ankara'daki vatandaş oradan kendi memleketine nasıl gitsin? Senede bir kere bayramda dahi gidemez oldu. Hepsini üst üste koyduğumuzda, aslında sorun yalnızca otobüs esnafının sorunu değil. Ama otobüs esnafının da ayakta kalması gerekiyor. Maalesef ki pompa fiyatlarının 4'te 3'ü vergiden oluşuyor. Böyle bir dönemde devlet, milletin yanında olmak zorunda. Gerekiyorsa vergilerden bir süre vazgeçilmeli, esnafımız ve vatandaşımız rahatlatılmalı." ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/11186203/akaryakit-zammina-karsi-birlestiler-otobus-firmalari-kontak-kapatti