Necmettin Batırel duyurdu: 2023'te Türkiye yeniden doğacak

Necmettin Batırel, Türkiye gazetesindeki köşe yazısında ekonomiye ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Batırel, Ankara'ya gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile en az 10 milyar dolarlık SWAP anlaşması imzalanacağını duyurdu.

1 yıl içinde cari açık, tarihin sayfalarına gömüleceğini söyleyen Batırel, "TL gerçek değerine kavuşacak, 2023'te Türkiye yeniden doğacak" dedi.

"SUUDİ ARABİSTAN İLE EN AZ 10 MİLYAR DOLARLIK SWAP ANLAŞMASI İMZALANCAK"

Üretimde kullanılan ham madde, ara mallar, makine teçhizatlarına döviz olarak ödeme yapıldığını belirten Necmettin Batırel şöyle devam etti:

"Üretim maliyetleri yükselince de ister istemez bu artışlar fiyatlara yansıyor ve enflasyona sebep oluyor...
Peki, Türkiye bu cendereden nasıl çıkacak? Biz hep kazançlarımızı Rusya’ya İran’a mı vereceğiz? Hayır! Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Yarın Ankara'ya gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile en az 10 milyar dolarlık SWAP anlaşması imzalanacak"

"2023'TE TÜRKİYE YENİDEN DOĞACAK"

Türkiye'nin petrol ve doğalgaz keşifleriyle çağ atlayacağını ve böyle 1 yıl içinde cari açık, tarihin sayfalarına gömüleceğini iddia eden Batırel şu ifadeleri kullandı:

"Döviz baskısı tamamen ortadan kalkacak, Türk lirası gerçek değerine kavuşacak, enflasyonun esamesi okunmayacak. 2023'te Türkiye yeniden doğacak. Düşmanlar kahrolacak, dostlar sevinecek..."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/11183061/necmettin-batirel-duyurdu-2023te-turkiye-yeniden-dogacak