Helal içki aldatmacası

İçki firmaları şimdi de alkolsüz içki adı altında alkollü içeceklerden uzak duran gençlere el attı. Alkolsüz bira, alkolsüz viski tanıtımlarını arttıran firmalar, ürün gamlarını her geçen gün yeniliyor.İçki firmaları şimdi de alkolsüz içki adı altında alkollü içeceklerden uzak duran gençlere el attı. Son aylarda medyada yer alan haber ve reklamlarla alkolsüz içki tanıtımına hız veren alkol firmalarının, hedefi muhafazakar kesim. Alkolsüz bira, alkolsüz viski tanıtımlarını arttıran firmalar, ürün gamlarını da her geçen gün yeniliyor. Son derece al benili yapılan sözde alkolsüz bu içeceklerin amacı alkol kullanmayan muhafazakar kesimleri, bu yolla tüketime alıştırmak. Firmalar pazar paylarını büyütmek için muhafazakar otellerde alkolsüz içki tanıtımı yapmaya başladı bile.

Tesettür oteller için ‘helal içki‘ tanıtımı

Şubat ayında Antalya‘da yapılacak ve Türkiye‘nin ilk içecek fuarı olacak Anfaş Bevex‘te, Türkiye‘de sayıları artan tesettür oteller için de ‘helal içki‘ tanıtımı yapılacak. ABD‘li Akay Beverage tarafından üretilen ve damıtıldıktan sonra içinden alkolü çıkarılarak elde edilen helal viskinin yanı sıra helal şarap ve helal şampanya markaları da fuarda yer alacak.

35 bin kişinin katılması bekleniyor

Anfaş Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, 2-4 Şubat arasında yapılacak fuara bin 500 içecek markasının katılacağını belirterek, şunları söyledi: "Otellerin en önemli maliyet kalemi et; ikincisi ise içecek. Şirketler fuarlarda tadımlar, yarışmalar ve şovlar olsun istiyor. Bunu, tüm gıda ürünlerinin olduğu bir fuarda yapmak çok zor. Bu nedenle içecek fuarı düzenlemeye karar verdik. 35 bin kişinin katılmasını bekliyoruz." dedi.

Antalya ekonomisine büyük katkı sağlayacakmış

Fuarı ayırmakla isabetli bir karar verdiklerini, bunun satışlara da yansıdığını aktaran Anfaş Fuarcılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık ise, Bevex‘in de diğerleri gibi önümüzdeki birkaç yılda büyük bir fuar haline geleceğini ve Antalya ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Ne olursa olsun illaki alkol bulunurAlkolsüz (Helal!) Viski, "Susuz deniz, mavisiz gökyüzü" kadar anlamsız bir kelimedir diyen Yeşilay Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı ise şöyle konuştu: "Viski, içeriğindeki ağır alkol dolayısıyla, içeni uyuşturmak için tasarlanmış, alkolsüz olması düşünülmeyen bir içecektir. Çok kötü bir tadı olduğu söylenen bu içkinin, alkolsüz olması durumunda, hangi amaçla tüketileceği bir muammadır. Kaldı ki, içerisindeki etil alkol dolayısıyla insanları uyuşturan, sarhoş eden viskiden, hortumlama vasıtasıyla alkolü alınmaktadır. Bu durumda bile viskide yüzde 1 ile 2 arasında alkol kalmaktadır." dedi.

Bu oyunlarla gençler alkolizme teşvik ediliyor

Balcı, "İçinde az miktarda alkol olduğu bilinen bu viskiyi üretmenin ve Müslümanlara "masummuş gibi göstererek" satmanın tam karşılığı, "Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktır" Bu içki, alkolsüz olduğu iddia edilse bile, kesinlikle içerisinde alkol taşımaktadır ve insanları sarhoş edebilecek özelliğe sahiptir. Bu ne olduğu belirsiz içeceğin gençleri alkolizme teşvik edecek yeni bir tuzak olduğu açıktır. Aynı oyun alkolsüz bira üretilerek de yapılmaktadır. Bu belirgin tuzağı gençler, anne ve babalar çok iyi görmelidir. Bu ucube içkiye izin veren zihniyetin de biran önce bu tuzağa karşı uyanmasını ümit ediyoruz. Yeşilay olarak alkolü ve alkollü içkileri çağrıştıran her türlü içeceğin üretimine ve satışına karşıyız. İnsanları alkol kullanmaya teşvik eden her oyun Yeşilay tarafından bozulacaktır." diye konuştu.

Bütün içeceklerde alkol bulunuyor

‘Hiçbir içecek alkolsüz değildir‘ diyen Gıda Hareketi Güvenliği Gıda Başkanı Kemal Özer ise gazetemize yaptığı açıklamada şöyle konuştu:"Bütün içeceklerde alkol bulunur. Hiçbir içecek alkolsüz olamaz. Çünkü alkol çözücüdür ve karışımın sağlanması için bütün içeceklerde kullanılır. Örneğin biralarda litrede 1.2 alkol bulunur bunlar alkolsüz sayılıyor. Eğer yüzde 1.2‘yi geçerse alkollü içecek sayılıyor ve etiketinde alkollü diye yazmak zorunlu kılınıyor. Ancak gençlerimiz bu şekil kandırılarak alkol kullanımına teşvik ediliyor. İçtiğimiz hazır içeceklere çok dikkat etmeliyiz."

Bira alkollü bir içkidir

Bu durumu sorduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığı Alo Fetva hattının yaptığı açıklama ise şöyle: "Adı ne olursa olsun, alkolsüz olan ve sarhoşluk vermeyen içeceklerin içilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak, daha önce alkollü içki imal eden bazı firmaların, alkolsüz içki v.b isimler adı altında üretim yaptıkları da bilinmektedir. Dinimizce yasaklanan şeylerin yapılması haram ve günah olduğu gibi, yasaklanmış olan şeylerin yapılmasında ısrar eden kişi ve kuruluşların ürettiği mamulleri tüketmek suretiyle kendilerine yardımcı olmak da caiz değildir. Esasen bira alkollü bir içkidir."denildi.

Alkolsüz de olsa tüketme uygun değil

Cevapta ayrıca "Ülkemizde de, alkollü içki olarak imal edilmekte iken, reklam ve satış yerlerinin kısıtlanması üzerine imalatçı firmalar tarafından alkolsüz bira üretimine de başlanmıştır. Kuşkusuz, adı ne olursa olsun alkolsüz olan ve sarhoşluk vermeyen bir meşrubatın, içerisinde az veya çok alkol bulunan sarhoşluk verici meşrubatla aynı hükme tabi tutularak haram sayılması söz konusu olamaz. Şu kadar var ki, daha önce alkollü bira imal eden firmaların, reklam ve satış yerlerinin kısıtlanması üzerine reklamlarını bu yolla sürdürmek ve bira isminin hafızalarda canlı kalmasını sağlamak amacıyla alkolsüz bira üretimine geçtikleri düşünülürse, alkolsüz de olsa böyle bir meşrubatı tüketmenin uygun olmadığı kolaylıkla anlaşılır. Şöyle ki; Dinimizce yasaklanan şeylerin yapılması haram ve günah olduğu gibi, yasaklanmış olan şeylerin yapılmasında ısrar eden kişi ve kuruluşların ürettiği mamulleri tüketmek suretiyle kendilerine yardımcı olmak da caiz değildir."ifadeleri yer aldı.

İçki firmaları Türkiye‘yi merkezine aldı

Müslüman ülkelerin yanı sıra Batı‘da da tüketimi artan ‘alkolsüz içki sektör‘ü sadece  Avrupa‘da  100 milyon dolarlık büyüklüğü geride bıraktı. ‘Alkolsüz‘ üretim yapan yabancı ve yerli  firmalar Türkiye‘yi merkezine almış durumda. Bir Türk girişimci tarafından  Almanya‘da   kurulan Wine Hönning şirketi Türkiye‘de Asmabağ markasını kullanıyor. Şirketin  Türkiye temsilcisi Özhan Güler, ‘Türkiye alkolsüz içki sektöründe büyük bir potansiyele sahip. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz, artık kadınlar günlerde içiyor. Birçok Arap ülkesine Türkiye‘den satış yaptık. ‘İran hızlı büyüyor, orada helal sertifikasının yanı sıra mollalardan da onay aldık." Şeklinde açıklama yapmıştı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1106314/helal-icki-aldatmacasi