Yeni bir elbise dikilecekse bunu milletin kendisi dikmelidir

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘‘Yeni bir elbise dikilecekse bu milletin kendisi dikmelidir. Anayasa kapalı kapılar ardında, uzmanların mutabakatı ile değil, milletin mutabakatı ile yazılmalı. Bugüne kadar hep uzmanlar yazdı, vatandaş onayladı. Bu sefer biz söyleyelim, uzmanlar yazsın‘‘ dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘‘Yeni bir elbise dikilecekse bu milletin kendisi dikmelidir. Anayasa kapalı kapılar ardında, uzmanların mutabakatı ile değil, milletin mutabakatı ile yazılmalı. Bugüne kadar hep uzmanlar yazdı, vatandaş onayladı. Bu sefer biz söyleyelim, uzmanlar yazsın‘‘ dedi.

Hisarcıklıoğlu, Atatürk Kongre Kültür Merkezi‘nde düzenlenen ‘‘Anayasa Platformu Vatandaş Toplantısı‘‘nda yaptığı konuşmada, şunları söyledi: ‘‘Bugünkü Anayasa, yamalı bohçaya döndü. Bu elbise bu bedene dar geliyor. Bu elbise ile koşamıyoruz. Açık söylüyorum, kaybedecek bir dakikamız bile yok. Ara rejimlerin, darbelerin dayattığı değil, halkın iradesinde ortaya çıkan yeni Anayasa‘ya ihtiyaç var.

Bu Anayasa, bizi 2023 için koyduğumuz hedeflere götürebilir. Yeni Anayasa‘dan beklediğimiz neler? Yeni Anayasa ile amacımız, yasaları kağıtlara değil, 74 milyon vatandaşımızın kalbine yazmaktır. Herkesin kabul edeceği bir Anayasa‘yı ortaya çıkarmaktır. Yeni bir elbise dikilecekse bu milletin kendisi dikmelidir. Anayasa kapalı kapılar ardında, uzmanların mutabakatı ile değil, milletin mutabakatı ile yazılmalı. Bugüne kadar hep uzmanlar yazdı, vatandaş onayladı. Bu sefer biz söyleyelim, uzmanlar yazsın. Yönetilenin yöneticiye, yöneticinin halka, halkın yargıya saygı duyduğu bir düzenin oluşması gerekiyor.‘‘

Müzakereci demokrasinin en güzel örneğinin Bursa‘da yaşandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ‘‘İçinizden ne geliyorsa hepsini rahatlıkla açıklıkla söyleyin. Hata yaparım diye düşünmeyin. Samimi fikirlerinizi paylaşın. Emin olun, çabanız boşa gitmeyecek. Fikirleriniz, düşünceleriniz, Ankara‘da yankılanacak‘‘ diye konuştu.

BDP‘li Tan: Çözüm için bir anahtar

Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi BDP Milletvekili Altan Tan ise 12 Eylül ihtilal anayasasının toplumun ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, "Türkiye‘nin kronikleşmiş sorunları var. Bu sorunların çözümü için de toplumsal uzlaşma çok önemli." dedi.

Yeni anayasanın bütün bu sorunları biranda çözmeyeceğine dikkat çeken Altan Tan, "Yeni anayasanın yapılmasından rahatsız bazı çevreler, ‘Bu anayasa sihirli değil her sorunu çözemez‘ diyorlar. Doğrudur ama sorunların çözümü için bir anahtardır" şeklinde konuştu.

Siyaset kurumuna ‘1 Nisan‘lı gönderme

‘Eğer bu defa beceremezsek suç bizimdir‘

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Ümit ediyorum ki, siyaset kurumu, bu Anayasa meselesini 1 Nisan şakası haline getirmez ve yüzünün akıyla bu süreci başarıyla sonlandırır. Bunu hem temenni ediyorum, buna ihtiyacımızın olduğunu da ifade etmek istiyorum" dedi.Çiçek, Atatürk Kongre Kültür Merkezi‘nde düzenlenen "Anayasa Platformu Vatandaş Toplantısı"nda, çocukların bugün sınava girdiğini, ailelerinin de onların yanında olmak yerine fikirlerini, düşüncelerini söylemek için toplantıya geldiğini söyledi.

Çiçek, şöyle konuştu: "Hepimizin görevi, onlara iyi gelecek hazırlamaktır. Bizim yaşadığımız sıkıntıların, hiç olmazsa onlar tarafından yaşanmaması için onlara güzel gelecek temin etmek gerekiyor. Bunun birinci ayağı, ilkeleri, öncelikleri, omurgası, felsefesi, çerçevesi iyi çizilmiş, halkın katıldığı, uzlaşarak, anlaşarak ortaya koyacağımız yeni bir Anayasa‘dan geçiyor. Bu yüzden 1 Nisan tarihi önemli. Ümit ediyorum ki, siyaset kurumu, bu Anayasa meselesini 1 Nisan şakası haline getirmez ve yüzünün akıyla bu süreci başarıyla sonlandırır. Bunu hem temenni ediyorum, buna ihtiyacımızın olduğunu da ifade etmek istiyorum. Un da var şeker de var helva da var. Eğer bu defa bu işi başaramazsak, bu, vatandaşın kabahati değil talepte bulunanların kabahati değil, siyaset kurumunun beceriksizliğindendir. Bunun altını çiziyorum."

‘Millet, bizden yeni anayasa istiyor‘

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya ise Türkiye‘nin belki farkına varılamayan ciddi bir değişim yaşadığını belirtti. Türkiye‘nin anayasacılık tarihe bakıldığında 150 yıla yakın zaman diliminde, anayasaları padişahların, paşaların yaptığını vurgulayan İyimaya, ‘‘Kısmen de siyaset kurumu yaptı. Yani anayasa hep tepeden yapıldı, tabana dayatıldı. Bugün şu topluluk, bize verdiği mesajda, ‘artık anayasamı ben yapmak istiyorum. Anayasayı yapma gücü bende‘ diyor. Milletin kalbi Anayasa için çarpıyor. Hayırlı uğurlu olsun‘‘ diye konuştu.  İyimaya, burada siyaset kurumunun üzerine önemli görev düştüğünü ifade ederek, ‘‘Vazifemiz zor, görevimiz ağır. Birinci maddemiz, bu milletin saf, derin içerikli iradesine mikrofon görevi yapmaktır. İkinci görevimiz, bu iradeyi doğru tercüme ederek, sağlıklı toplumsal barış üretecek bir Anayasa oluşturmaktır. 5 aydır milletin iradesiyle karşı karşıyayız. Millet, bizden yeni bir Anayasa istiyor‘‘ dedi.

CHP‘li Kart: İktidar gücü dayatılmamalı

CHP Milletvekili Atilla Kart ise yaptığı konuşmasında, 5 aydan beri bölge toplantılarının yapıldığını hatırlatarak, "5 aydır şunu da görüyoruz. Korku ve baskı iklimi sebebiyle insanlar düşüncelerini rahatlıkla söyleyemiyorlar. Barış dilinin kullanılması gerekiyor. İktidar gücüyle ortak değerleri ayrıştıran bir ortamda bu emeklerimize yazık olur. Bu anayasa platformu çöker. İktidar gücünün dayatmacı anlayışı anayasa platformu önünde bir engel. Anayasa sürecini sabote eden temel dinamik bu dur maalesef." dedi.

MHP‘li Bal: Özgürlüklerin önü açılmalı

Uzlaşma Komisyonu üyesi MHP Milletvekili Faruk Bal da, ihtilal anayasası olan 12 eylül anayasasının temel hak ve özgürlükleri sınırlayan yapısını değiştirerek, her vatandaşın onurlu birer Türk vatandaşı olduğunu kabul eden bir anayasanın yapılması gerektiğini ifade etti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1098144/yeni-bir-elbise-dikilecekse-bunu-milletin-kendisi-dikmelidir