Şekerin ihalesinde ‘şike‘ iddiası

Kamuoyundan 8 yıldır saklanan ve Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan şekerin ‘stratejik raporu‘ haberinin yankıları devam ederken Şeker-İş Sendikası da önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan Türk Şeker‘e ait portföy B ve portföy C‘de yer alan 10 şeker fabrikasının ihale süreci ile ilgili olarak "Söz konusu ihalelerin şeffaflıktan uzak, ciddiyetle bağdaşmayan ve kamuyu zarara uğratan bir mantıkla yapıldığı tespit edilmiştir" diye konuştu.

Sadettin İnan / Ankara

Kamuoyundan 8 yıldır saklanan ve Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan şekerin ‘stratejik raporu‘ haberinin yankıları devam ederken Şeker-İş Sendikası da önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan özelleştirme ihalesinde satılan 10 şeker fabrikasının ihale süreci ile ilgili olarak önemli bilgilere ulaştıklarını belirten Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, "Özelleştirme İdaresi şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde şike mi yaptı?" diye sordu.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök tarafından yapılan yazılı açıklamada geçtiğimiz Kasım ayında yapılan Türk Şeker‘e ait portföy B ve portföy C‘de yer alan 10 şeker fabrikasının ihale süreci ile ilgili olarak "söz konusu ihalelerin şeffaflıktan uzak, ciddiyetle bağdaşmayan ve kamuyu zarara uğratan bir mantıkla yapıldığı tespit edilmiştir" denildi.  Yaptıkları araştırma sonucunda elde ettikleri verilere göre ihaleye giren şirketlerin ilk yazılı teklifleri ile son teklifleri arasındaki büyük uçurumların bulunduğunu kaydeden Gök, "Özelleştirme İdaresi, gerçeklerden ve bilgiden yoksun ihale mantığıyla bir kez daha sınıfta kalırken, kamuyu da zarara uğratmıştır" dedi.

Elde ettikleri bilgilere göre B portföyünü 266 milyon dolar ile kazanan Kolin Limak‘ın, 4 fabrika için ilk teklifinin 10 milyon dolar gibi komik bir rakam olduğunu bildiren Gök, şunları kaydetti: "Kolin-Limak ortaklığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile alay edercesine, geçici teminat kadar bir değer yani 10 milyon dolarlık teklifte bulundu. Bu komik teklife rağmen Kolin Limak Ortak Girişim Grubu ihale sürecine dahil edilmiş ve 10 milyon dolarlık teklifini her nasılsa 266 milyon dolara yükselterek ihaleyi kazanan olmuştur"

Benzer bir durumun C portföyünde de yaşandığının altını çizen Gök, 656 milyon dolara ihaleyi kazanan AK-CAN‘ın ilk yazılı teklifinin 100 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. 2009 yılında yapılan ihalede aynı fabrikalara 606 milyon dolar değer biçen AK-CAN‘ın ilk teklifinin 100 milyon dolarla başlamasının manidar bulduklarını aktaran Gök, aynı ihaleye giren Torunlar Gıda‘nın ilk teklifinin 300 milyon dolar, Safi Şeker‘in ise 240 milyon dolar olduğun altını çizdi. "İşte akıllara ve mantıklara sığmayan bütün bu gelişmelerden sonra ihaleyi ÖİB‘nin mi? yoksa adı geçen şirketler mi kazandığı halen soru işareti olarak durmaktadır" tepkisinde bulunan Gök, Özelleştirme İdaresi‘ne seslenerek şunları kaydetti:

"Açık arttırma ihalesi öncesi yapılan görüşmelerde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı‘na B gurubu portföyü için 10 milyon dolar teklif veren Kolin-Limak şirketini ve C gurubu portföyü için 100 milyon dolar veren Ak-Can Şirketini bu ciddiyetsiz tekliflerinden dolayı ihaleden men etmeniz gerekirken niçin açık artırma sürecine dahil ettiniz? Adı geçen şirketler açık artırma sürecinde nasıl oldu da bir anda yazılı tekliflerinin çok çok üstüne çıkmış ve ihaleleri kazanmıştır? Bu şirketlerin kulağına birileri bir şeyler mi fısıldamıştır? Bu nasıl bir özelleştirme, bu nasıl bir ihale mantığıdır? Kamuoyunu yanıltmakla, kamu zararına neden olmakla görevinizi kötüye kullandığınız ve suç işlediğinizin farkında mısınız?

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1098061/sekerin-ihalesinde-sike-iddiasi