Niye ki yani

BİR. Burnumuzun dibindeki Suriye için Güney Kore‘de ABD ile görüşmek. Bir bakıma "acaba ne der?", "tasvip eder mi?" gibilerinden ağzını aramak. "Suriye‘nin Dostları" toplantısı tertip edip sözümona aktif rol pozları kestiği halde kaale alınmamak.

İKİ. Libya konusunda önce efelenip sonradan peşine takıldığımız NATO uğruna (ki girmek uğruna da Kore‘de savaşmıştık, ne ilgimiz varsa) Füze Savunma Radarı kurmak. Sonradan söz konusu tesisin henüz NATO‘ya geçmediğini, halen ABD‘nin uhdesinde olduğunu öğrenmek.

ÜÇ. ABD ile stratejik ortaklığımızı "model ortaklık" seviyesine çıkarmak ve bunla gurur duymak. ABD‘nin aleni tehdidine boyun eğerek İran‘dan petrol alımını azaltmak. Görünürde iki eşit var gibi gözükse de, en ufak bir meselede bile ABD‘ye sormadan edememek.

DÖRT. Suriye ile ilgili olarak "ABD ile aynı şeyleri düşünüyoruz" demek. İşin garibi, Irak‘la ilgili de aynı şeyleri söylemek ve 2003‘ten beri tarumar edilmiş olan bir ülkenin, öldürülen 2 milyona yakın kişinin bir bakıma vebalini üstlenmek. (Suriye‘deki zalimin ve dahi aynı zalimlikteki babasının, son birkaç ayda farkına varmak. Canciğer pozlardan düşman kardeşlere evrilmek)

BEŞ. "Sıfır sorun" denen politikanın en ufak bir muvaffakiyet kazandığı bir alan olup olmadığını bir an bile sorgulamayıp, müthiş bir strateji gözüyle bakmak.

ALTI. "Benzindeki en düşük vergi yükü bizde" demek ve kıyaslanan ülkelerle bizim gelirimiz arasındaki kat be kat farkı göz önüne almamak. (Yansıtılınca kıt gelirimize nazaran ne kadar fazla vergi verdiğimiz ortaya çıkıyor çünkü)

YEDİ. AB‘ye üye olmadan AB içindeki rekorları alt üst edip, benzinin en pahalı satıldığı ülke olmak. (Dünya genelinde de Eritre ile şampiyonluk için kapışmak) Dizelde ise İngiltere‘nin ardından ikinciliği kapmak. Litresi 5 liraya dayanan benzin fiyatlarına rağmen hiçbir şeye ses çıkarmamak, gasp edilen hakkını savunmamak.

SEKİZ. Petrol fiyatları gerekçe gösterilerek arttırılan benzinin ardından elektriğin, doğalgazın da zamlanmasını boş gözlerle izlemek. Sorumluluk mevkiinde olup da "Neden zam yaptık? - Ünite 1" pozlarına girmek.

DOKUZ. İpe sapa gelmez konularla insanları oyalamak. Mesela, halkın en önemli gündemi olan geçim meselesini yakından ilgilendiren enflasyonu görmemek. (Merkez Bankası‘nın uyarılarını düşünün)

ON. Diğer alıcılara nispeten hayli yüksek fiyattan sattığı için İran doğalgazını  (metreküpü 423 dolarmış) uluslararası tahkime götürüp, metreküp fiyatı 418 dolar olan Rus doğalgazı için herhangi bir başvuruda bulunmamak.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1097772/niye-ki-yani