Yerli patates tohumu için işbirliği

Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla (TİGEM), Doğa Tohumculuk ile yerli patates tohumu üretimi için işbirliğine gitti.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, yaptığı açıklamada, TİGEM‘in temel faaliyetlerinin tohumculuk ve damızlık üretimi olduğunu belirtirken, Genel Müdürlüğe bağlı 3 milyon 700 bin dönüm arazi varlığının bulunduğunu söyledi. Türkiye‘nin sertifikalı hububat tohumunun yüzde 50‘sinden fazlasını TİGEM‘in ürettiğine işaret eden Bilden, şunları kaydetti:

"Bu yeterli değil. Tohum dediğiniz sadece hububattan ibaret değil, diğer alanlarda da tohum üretimi önemli. Bu kapsamda Tohumcular Birliği ile irtibata geçtik ve patates tohumu üretimi için ülkemizde birinci sırada olan, ciddi laboratuar kurmuş olan Doğa Tohumculuk Şirketi ile 10 yıllığına işbirliği yaptık."

Türkiye‘nin 2011 yılında 30 milyon avroya yakın patates tohumu ithalatı yaptığını belirten Bilden, "Patates tohumunun Fransa ve Almanya başta olmak üzere Avrupa‘da 4 ülkeden ithal ediyoruz. 3 yıllık kısa bir sürede bu ithalatı kesebileceğimizi düşünüyoruz. İşbirliğimizin aslında en anlamlı kısmı bu. Kendi topraklarımızda biz patates tohumunu özel bir firma ile beraber üretmiş olacağız" şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1097275/yerli-patates-tohumu-icin-isbirligi