Yargılansınlar da ne kadar sürerse sürsün

Malatya‘da Zirve Yayınevinde boğazı kesilerek öldürülen Alman Tilman Ekkehart Geske‘nin eşi Susanne Geske, cinayetlerin üzerinden geçen 5 yılda sabırla beklediklerini, arka plandakilerin yakalanmaya başlamasıyla ‘Ne kadar sürerse sürsün, yeter ki onlar yargılansın‘ diye düşündüklerini belirtti. Kızları Michal(16), Miriam(11) ve oğlu Lukas(14 ile Malatya‘da yaşayan Susanne Geske, kocası ve iki arkadaşının öldürülmesinin ardından Malatya‘da kaldığını belirterek, burayı memleketi olarak gördüğünü dile getirdi. Malatya‘dan ayrılmayı hiç düşünmediğini ifade eden Geske, yargılama sürecini yakından takip ettiğini ve zor bir süreç yaşadıklarını anlattı.

ADALETE GÜVENİMİ YİTİRMEDİM

Eşinin olaydan önce 1-2 yıl sonra dönmeyi düşündüğünü anlatan Geske, "Eşim hep ‘1-2 yıl kalıp gitmek istiyorum‘ diyordu. Ancak ben hep kalmak istedim. O olayın ardından da bu fikrinden vazgeçmedim. Olayın akşamı çocukları ile mini bir toplantı yaptık. Büyük kızım ‘Burada arkadaşlarımız var. Ben gitmek istemiyorum, kalalım, dedi. O bile kalmayı düşündü‘ dedi. Çocuklarım Malatya‘da bulunmaktan memnun. Büyük kızım ve oğlum da eğitimleriyle uğraşıyor. Küçük kızım çok pentatlonda Türkiye için yarışmak istiyor." dedi.

Türkiye‘de yaşanan benzer cinayetlerin kışkırtmayı ve bir arada yaşamayı imkansız hale getirmeyi amaçladığına inandığını söyleyen Geske, adalete güvenini hiçbir zaman yitirmediğini kaydetti. Geske, şöyle devam etti: "Adalete güveniyorum. Yargılama süreci çok uzun sürdü. Yine de bu büyük bir sorun olmadı. Çünkü olayın arkasındaki güçler ortaya çıkmaya başladı. Ne kadar sürerse sürsün, ama olayın gerçek failleri yargılansın istiyoruz. Ben sadece o 5 kişinin bu işi yaptığını düşünmüyorum, arkasındakiler de yargılansın umuyoruz. Duruşmalarda artık eşimin katilleriyle göz göze gelmek beni etkilemiyor. Alıştım yani."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096963/yargilansinlar-da-ne-kadar-surerse-sursun