Pakistanlı ressamdan Türk hocası adına resim sergisi

Pakistanlı ressam ve mimar Prof. İcaz Enver, Türk hocası Doğan Kuban adına başkent İslamabad‘da resim sergisi açtı. Türkiye‘nin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan‘ın açılışını yaptığı Pakistan Güzel Sanatlar Akademisi‘ndeki resim sergisi sulu boya tekniğiyle yapılmış çeşitli boyutlarda 34 resim ve 70 kaligrafi, 100 kadar dijital baskı ve karikatür çalışmasından oluşuyor. Enver, sergi açılışında Türkçe yaptığı konuşmada, 1972-1978 yılları arasında doktora öğrencisi olarak bulunduğu İstanbul‘dan çok etkilendiğini ve 50. sanat yılı anısına açtığı sergide sadece İstanbul ve doğduğu kent Lahor‘un resimlerine yer verdiğini söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi‘nde öğrenciyken hocası Prof. Doğan Kuban‘dan çok şey öğrendiğini ve ondan aldığı eğitim sayesinde Pakistan‘ın tanınmış sanatçılarından biri olduğunu belirten Enver; "50. sanat yılımda açtığım bu sergiyi sevgili hocam Prof. Doğan Kuban‘a hediye ediyorum" dedi. Büyükelçi Babür Hızlan da yaptığı konuşmada, yıllar öncesinin İstanbul‘unu tuvallere yansıttığı ve Türkiye sevgisi içinde yaşatmaya devam ettiği için Enver‘e teşekkür etti.

Hızlan, İstanbul‘un tarihi ve sanat eserlerini anlatan bir kitabı Prof. İcaz Enver‘e verdi. Pakistan‘ın yaşayan en ünlü ressamlarından biri olan Enver‘in resimleri İstanbul ve Lahor‘un bozulmamış tarihi ve mimari dokusunu yansıtırken, kaligrafi, dijital baskı ve karikatür çalışmaları ise toplumsal bilinçlenme ve sosyal mesaj içeriyor. Çok sayıda Pakistanlı sanatseverin katıldığı sergisinde Prof. İcaz Enver bazı eserlerini sevenleri için imzaladı.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096830/pakistanli-ressamdan-turk-hocasi-adina-resim-sergisi