Türkiye Yazarlar Birliği toplandı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan; "Bugün Türkiye birçok meseleyi rayına oturtmuştur. Ekonomik olarak dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasına girdik. Hızlı ekonomik yürüyüşe paralel giden bir insan eğitimi, insanın iç eğitimi, terbiyesi veya irfan sahibi olunması yönünde aynı şekilde hızlı olamadık, başarılı olamadık" dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, Konya Bera Otel‘de TYB 4. Şubeler Buluşması toplantısındaki konuşmasında, Konya‘nın Türkiye‘nin örnek şehirlerinden birisi olduğunu dile getirerek; "Belediyelerin kültür hayatımıza katkısı çok alt seviyede. Ama Konya bunu aşmış. Konya şubemizin faaliyetlerinde, mahalli idarelerin çok fazla desteklerini görüyoruz" diye konuştu.

AHLÂK ŞURASI

TYB‘nin önemli hizmetler gerçekleştireceğini anlatan Doğan, bunların başında ikincisini yapacakları Ahlâk Şurası geldiğini bildirerek, şunları kaydetti: "Büyümekte olduğunu gördüğümüz ahlâki meselelerin konuşulacağı, tartışılacağı bir Ahlâk Şurası‘nın bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiz. Bugün Türkiye birçok meseleyi rayına oturtmuştur. Ekonomik olarak dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasına girdik. Hızlı ekonomik yürüyüşe paralel giden bir insan eğitimi, insanın iç eğitimi, terbiyesi veya irfan sahibi olunması yönünde aynı şekilde hızlı olamadık, başarılı olamadık. TYB olarak bu yıl içerisinde Ahlâk Şurası‘nı yapacağız" dedi.

GÖNÜL AYNALARI KİRLENMEMELİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise bugün gelinen noktada gönül aynalarının kirlenmemesinin sağlanması gerektiğini ifade ederek; "Eğer insan insanın aynasıysa ve baktığında kendini göremiyorsa orada sorun var demektir. Sağduyuyu, samimiyeti, dava şuurunu kaybetmeden yola devam etmek gerekiyor. Kaybedilmesini önleme çalışması da yapılacak çalışmalardan en önemlilerinin başında gelmelidir. Türkiye Yazarlar Birliği‘nin geçmişten bu güne bu alanlarda önemli çalışmaları oldu. İnsanımızın gelişmesine önemli katkıları oldu ve kültürü hayatımıza sokmuş oldu.

TYB‘nin yönlendirmesiyle okumuş olduğumuz kitaplar oldu, çalışmalarıyla kültür hayatımıza kazandırılan eserler oldu, birçok başarılı hizmete imza atıldı" diye konuştu. TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz da, 2012 Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı‘nın tanıtımını yaptı.

KÜLTÜR SANATA YAPILAN KATKI

TYB Konya Şubesi Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu da, şehirlerin öne çıkmasında fiziki gelişmişlik kadar fikri gelişmişliğin de önemli olduğuna dikkat çekerek; "Dolayısıyla kültür ve sanata yapılan katkı, hem bu güne hem de yarına ulaşacak en güzel hizmettir" dedi. Konuşmaların ardından TYB şube başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıda; Şubeler Arası İletişim, Türkiye‘de Baskı Grubu Olarak STK ve TYB Kimliği: Dün, Bugün, Yarın konu başlıkları ele alındı. Programa; Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, TYB Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Kurtoğlu, TYB İstanbul Şubesi Başkanı Muzaffer Doğan ve Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Yılmaz, TYB Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Baki Efe, TYB Erzurum Şubesi Başkanı Rıdvan Canım, TYB Kahramanmaraş Şubesi Başkanı İsmail Göktürk, TYB Trabzon Şubesi Başkanı Haydar Çoruhlu, TYB Şanlıurfa Şubesi Başkanı Cuma Ağaç, TYB Gaziantep Şubesi Başkanı Metin Zirek, TYB Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet İlhan, TYB Sakarya Şubesi Başkanı Mehmet Özdemir, TYB İzmir Şubesi Başkanı Harun Özdemir ve yazarlar katıldı.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096829/turkiye-yazarlar-birligi-toplandi