38 yıl sonra şehit evlada ilk ziyaret

Anne Şaziye Aslan‘dan şehidine: ‘‘Rüyama dahi girmedin.Bak yanına geldim, bundan sonra sen de rüyalarıma gel olur mu yavrum‘‘

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit düşen Halil Aslan‘ın Lefkoşa şehitliğindeki kabrini 38 yıl sonra ilk kez ziyaret eden anne Şaziye Aslan, şehit evladına, ‘‘Rüyama dahi girmedin. Bak yanına geldim, bundan sonra sen de rüyalarıma gel olur mu yavrum‘‘ diye seslendi. Ankara Çubuk‘ta yaşayan, şehidin babası Cemal Aslan, annesi Şaziye Aslan ve şehidin kardeşi Erdoğan Aslan, maddi imkansızlık nedeniyle bugüne kadar ziyaret edemedikleri, şehit Halil Aslan‘ın Lefkoşa şehitliğindeki mezarını, Çubuk Kaymakamlığı‘nın yardımlarıyla KKTC‘ye gelerek, 38 yıl sonra ilk kez ziyaret ederek dua etti. KKTC‘de, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal tarafından ağırlanan şehit ailesi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı mensubu iki personel tarafından karşılandı. Şehitlikte duygusal anlar yaşayan aile, şehidin mezar taşına sarılarak gözyaşı döktü.

‘‘Bundan sonra sen de rüyalarıma gel olur mu yavrum‘‘

Şehitlikte, oğlunun mezarı başında fotoğrafı çekilirken anne Şaziye Aslan, ‘‘Bu benim yavrumla çektirdiğim en güzel fotoğrafım‘‘ dedi. Şehit annesi, oğlunun mezar taşını elleriyle severken, ‘‘Rüyama dahi girmedin, bak yanına geldim, bundan sonra sen de rüyalarıma gel olur mu yavrum‘‘ diyerek ağladı. Anne Şaziye Aslan, yanındakilere de ‘‘Oğlumu sık sık ziyaret edin, onu yalnız bırakmayın, dualarınızı eksik etmeyin, bol bol da fotoğrafını çekip bana yollayın‘‘ diye selendi. Baba Cemal Aslan da oğlunun mezarı başında gözyaşları içerisinde, ‘‘Bu belki de yanına son gelişim, dünya gözüyle son görüşüm oğlum. İnşallah seninle cennette buluşuruz‘‘ ifadesini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096785/38-yil-sonra-sehit-evlada-ilk-ziyaret