Hukukla çözülecek

28 Şubat soruşturmasını değerlendiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Ortalık aydınlanınca kahramanlar çoğalıyor. Demokrasiye vurgu yapanlar çoğalıyor‘‘ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin, ‘‘Bu süreci kin ve intikam duygusuyla değil hukuk çerçevesinde, hukukun içinde kalarak ve kendi bağlamından da dışarıya çıkarmadan sürdürülmesi gerekmektedir‘‘ dedi. Çiçek, TBMM Başkanlar Parkı‘nda, 24. Dönem 2. Yasama Yılı Fidan Dikme töreninde gazetecilerin 28 Şubat soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye‘nin kendi geçmişiyle yargı önünde bir yüzleşme dönemine girdiğini belirten Çiçek, bu tür soruşturmaların önemli olduğunu söyledi.

Müdahaleler dönemi bitmiştir

Ülkenin 1950‘li yıllardan bu yana çok partili siyasal yaşama girdiğini, ancak zaman zaman demokrasinin, siyasetin, Meclis faaliyetlerinin askıya alındığını ifade eden Çiçek, ‘‘Geriye dönüp baktığımızda demokrasinin askıya alınması gerekiyor muydu, bugün bunları daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebiliyoruz. Bu müdahalelerin arkasında ne var ne yok, gelecek nesillerin bunları öğrenmesi, demokrasinin standardının yükseltilmesi bakımından önemlidir. İnanıyoruz ki artık bu türlü müdahaleler dönemi bitmiştir‘‘ diye konuştu. Halkın iradesi ile iş başına gelenleri yine halkın iradesinin götürebileceğine dikkati çeken Çiçek, şunları söyledi: ‘‘Doğru olan da budur. Çünkü Cumhuriyetin de demokrasinin de devletin de sahibi millettir. Kimse kendisini milletin yerine koyarak demokrasiyi askıya alma gayretleri içinde, hiç olmazsa bundan böyle bulunmamalıdır. Toplumda böyle bir bilinç var. Şimdi geriye dönük yargılama süreci başlamıştır. Meclis‘te de bir komisyon kuruldu. Ümit ederim ki bu komisyon da soruşturma ve kovuşturmaya paralel tüm araka planında siyaseten ne varsa onu da çıkarma imkanı olur.  Bunlar Türkiye‘de iyi gelişmelerdir. Ancak bu süreci kin ve intikam duygusuyla değil, çünkü bunlar telaffuz ediliyor, hukuk çerçevesinde, hukukun içinde kalarak ve kendi bağlamından da dışarıya çıkarmadan, soruşturmaların, kovuşturmaların ve araştırmaların sürdürülmesi gerekmektedir. Demokrasimizi de bu manada daha ileriye getirmiş oluruz diye düşünüyorum. Herkesin bu süreçte biraz daha soğuk kanlı biraz daha sabırlı olması gerekiyor. Ben 28 Şubatta Meclis‘teydim. 12 Eylül‘de avukatlık yapıyordum. 27 Mayıs‘ta öğrenciydim. Dolayısıyla bu müdahaleleri bir ölçüde dışarıdan, içeriden yaşamış birisi olarak ifade edebilirim ki bugün Türkiye dünden daha iyi noktadadır. Öyle de olması gerekiyor.‘‘

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096544/hukukla-cozulecek