Suriyelilere düşük fiyata kiralık ev desteği

HATAY - Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Cilvegözü Sınır Kapısı‘ndan pasaportlarıyla Türkiye‘ye giriş yapan ve Reyhanlı İlçesi‘nde kiraladıkları dairelerde kalan çok sayıda Suriyeli için kira ücretlerinde yüzde 30‘a varan indirimler yapılıyor.

Suriye‘de yaşanan olaylar nedeniyle mağdur olan ve ülkelerindeki karışıklıktan kaçan binlerce Suriyeli, kendilerine kucak açan Türkiye‘ye sığınıyor. Sınırdan geçişlerin yoğun olarak yaşandığı Hatay‘da Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde Türk Kızılayı tarafından oluşturulan çadırkentlerde kalan Suriyelilerin yanı sıra sınır kapılarından pasaportlarıyla giriş yapan çok sayıda Suriyeli bulunuyor.

Özellikle Cilvegözü Sınır Kapısı‘ndan giriş yapan Suriyeli aileler, Reyhanlı İlçesi‘nde kiraladıkları evlerde kalıyor ve ülkelerindeki gelişmeleri Türkiye‘den takip ediyor. Suriyeli ailelere kiralık daire konusunda en büyük desteği de Reyhanlı‘nın emlakçıları ve ev sahipleri veriyor.

Emlakçı Gazanfer Yılmaz Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye‘deki iç karışıklığın devam etmesiyle ilçedeki evlere talebin arttığını belirterek, normal zamanlarda artan talep karşısında fiyatların da artması gerektiğini, ancak misafirperver Reyhanlı halkının kira ücretlerinde tam tersi uygulamaya gittiğini söyledi.

Suriyelilere kiralık ev konusunda ellerinden gelen desteği vermeye çalıştıklarını anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

‘‘Zaten bu insanlar, ülkelerindeki zulümden kaçıyorlar ve mağdur olmuşlar. Bu mağduriyeti fırsata çevirmek bize yakışmaz. Birçok emlakçı, bir aylık kira ücreti gibi herhangi bir bedel talep etmeden Suriyeli dostlara ev kiralama konusunda yardımcı oluyor. Ev sahipleri de depozito almamasının yanı sıra kira ücretlerinde yüzde 30‘a varan indirimler yapıyor. İlçede ev kiralayan Suriyeli sayısı oldukça fazla.‘‘

-Eşya yardımı bile yapılıyor-

Emlakçı Mehmet Kırmaz ise Suriyelileri ilçelerinde misafir olarak gördüklerini belirterek, ortalama 400 lira olan kira bedellerinin 300 liraya kadar çekildiğini anlattı.

Suriyelilerin genellikle iki ya da üç aylık peşin ödeme yaptığını dile getiren Kırmaz, şöyle devam etti:

‘‘İki aylık 500 lira veriyorlar, ülkelerindeki sorunların bitmesini bekliyorlar. Ne kadar kalacaklarını onlar da bilmiyor. Sorunların bir an önce bitmesini ve ülkelerinde huzur içinde yaşayacakları günlerin gelmesini bekliyorlar. Bu yüzden yıllık ödemiyorlar. Belki iki ay sonra sorunlar bitecek ve ülkelerine dönecekler. Suriyeliler, emlakçıların ve ev sahiplerinin desteklerine minnettar. Bugüne kadar kira ücretini alamadığımız da olmadı.‘‘

Kırmaz, ilçe halkının sadece kiralık ev değil eşya konusunda da kendilerine destek verdiğini vurgulayarak, ‘‘Battaniye, yorgan, halı ve koltuk gibi eşya verenler var. Evindeki eşyaları götürüp veriyorlar. Bazıları da esnaftan yeni eşyalar alıp veriyor. Bizim bir beklentimiz yok, yeter ki olaylar bitsin ve ülkelerinde huzur içinde yaşasınlar. Gelen talep ilçede kira bedellerini yükseltmedi. Tam aksine fiyatlar düştü‘‘ diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096503/suriyelilere-dusuk-fiyata-kiralik-ev-destegi