Diyanet‘in vicdani red fetvasına ilahiyatçılardan tepki

Milli Gazete‘nin gündeme getirdiği "Diyanet‘in vicdani red caiz değil" fetvası konuşulmaya devam ediyor. Özellikle sosyal medyada büyük etki uyandıran fetvaya ilahiyatçılardan da tepki geldi. Mahmut Toptaş, ‘Fetvadaki devlet kelimesinin başında İslami kelimesi konulamadığı için fetvanın geçersiz olduğunu‘ söyledi. İhsan Eliaçık ise "Diyanet‘in devlet icraatlarına dini kılıf bulan bir organizasyon" olduğunu savundu.Cihat Arpacık

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın fetva hattından verilen "Vicdani red caiz değildir" fetvası konuşulmaya devam ediyor. Diyanet fetvasına bu kez de ilahiyatçılar tepki gösterdi.

TOPTAŞ: FETVA GEÇERSİZ

Fatvada geçen "Devletin silahlı güçlerinin olması demek bireylerin can, mal, namus, din ve ibadet özgürlüğünün teminat altında olması anlamına gelir. Her bireyin kendi teminatı için de askerlik hizmeti kaçınılmazdır. Bunun gönüllü ya da paralı olması yaslarla belirlenir. Bu itibarla kanunen yapmak zorunda olduğumuz askerliği "vicdanî red" gibi bir gerekçeyle terk etmek dinen caiz değildir" ifadelerine tepki gösteren İlahiyatçı Mahmut Toptaş, "Fetvada belirtilen "devlet" kelimesinin başına "İslami" kelimesini gelebilseydi fetva doğru olurdu. Aynı düşünce sadece Türkiye için değil bütün ülkeler için geçerli olabilir. Ancak "fetva" konusunda bu çok geçerli değil. Çünkü devletimiz İslami değil" dedi.

ELİAÇIK: DİYANET DEVLETİN İCRAATLARINA KILIF BULUYOR

"Ben polis olmak istemiyorum" diyen bir insana "olacaksın" diyemeyiz. Askerliği sadece koruma ve kollama ile görevli bir meslek olarak görmeliyiz." Diyen İhsan eliaçık, "Kimse ücretsiz çalıştırılamayacağı gibi, bir mesleği yapmaya da zorlanamaz. "İnsanlar elime silah almak istemiyorum diyebilir. Bunu dini açıdan yasaklamak için herhangi bir sebep yok" İfadelerini kullandı. "İnsanların benim inancıma göre elime silah almak istemiyorum demesi anlaşılabilir bir şey olduğunu dile getiren Eliaçık, "Diyanet‘in görevinin devletin icraatlarına dini kılıf bulmak olduğunu savundu.

TWİTTER‘DE VİCDANİ RET FETVASI:

Diyanet‘in "vicdani red caiz değil" fetvasına bakıldığında usulü fıkıhtan değil, usulü laiklikten feyz alındığı görülüyor. (Hilal Kaplan)

"Ertuğrul Özkök‘ten telefonla kutlu doğum haftası yazısı isteyen Diyanet, vicdani ret için de caiz değil der." (Markar Esayan)

Diyanet caiz bulmamış. Vicdani redciler artık tövbe edip kırk tas suyla yıkanır. Bilselerdi zaten hiç redderler miydi?      (Kemal Göktaş)

"Vicdani ret caiz değildir" diyen Diyanet‘i biz zaten yıllar evvelinden reddetmiştik." (Yüksel Serdar Oğuz)

Diyanet‘in vicdani ret caiz değil fetvası cok komik. Sanki Genelkurmay‘ın fetva prensipleri daire başkanlığı diye bir birimi varmış gibi:) (Erkan Şimşek)

Diyanet‘ten militarizme asist: "Vicdani red caiz değil." (Zeynep Arıkanlı)

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096322/diyanetin-vicdani-red-fetvasina-ilahiyatcilardan-tepki