"Murdoch‘ın şirketi, İngiltere toplumunu zehirleyen bir kurum"

LONDRA - İngiltere İşçi Partisi milletvekili Tom Watson, dünya medya devi Rupert Murdoch‘ın ana şirketi News Corporation‘ın, İngiltere toplumu için, "gölge hükümeti" gibi hareket eden "zehirli bir kurum" olduğunu savundu.

Rupert Murdoch‘ın İngiltere‘deki gazetelerinde patlak veren telekulak skandalının ortaya çıkmasında ve üzerine gidilmesinde büyük rol oynayan Tom Watson‘ın, telekulak skandalını konu edinen bir kitabı okuyucusuyla buluştu.

"Murdoch‘a ulaşmak için M‘i çevirin - News Corporation ve İngiltere‘nin yozlaşması" isimli kitabında İşçi partili İngiliz milletvekili, Murdoch‘ın gazetelerinin; ülkede siyasetçisinden sanatçısına, Kraliyet Ailesi mensubundan sokaktaki sıradan bir insanın hayatına kadar herkesin "özel yaşamını" gizlice araştırma amacı içinde olduğunu vurguluyor.

Telekulak skandalı sebebiyle Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch‘ın ifade verdiği Meclis Kültür, Medya ve Spor Komisyonu‘nu üyesi olan Tom Watson, yasadışı dinlemelerden haberi olmadığını söyleyen James Murdoch‘a, "Eğer söyledikleriniz doğruysa, tarihte suç örgütü yönettiğinden haberi olmayan ilk mafya patronu siz olacaksınız." şeklinde cevap vermişti.

İşçi partili Watson, Murdoch‘ın iş ahlakını ağır bir şekilde eleştiren söz konusu kitabı, Independent‘ta gazetecilik yapan Martin Hickman ile birlikte kaleme aldı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096291/murdochin-sirketi-ingiltere-toplumunu-zehirleyen-bir-kurum