Başbakan‘a BOP sorusu

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘a, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ve Genişletilmiş Ortadoğu Projesi‘ni sordu. Tarhan, Erdoğan‘ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı‘na verdiği yazılı soru önergesinde, ‘‘BOP veya GOP‘‘ olarak nitelendirilen projelerde Türkiye‘nin rolünü öğrenmek istedi.

Başbakan Erdoğan‘ın çeşitli demeçlerinde ‘‘Türkiye‘nin BOP veya GOP çerçevesinde bir görev yürüttüğünü‘‘ dile getirdiğini iddia eden Tarhan, Erdoğan‘a şu soruları yöneltti: "BOP ve GOP projelerine Türkiye‘nin ‘eş başkan‘ olarak dahil olmasının yasal dayanağı nedir? Bu ‘eş başkanlık‘ görevi hangi uluslararası anlaşma ile Türkiye‘ye verilmiştir?

Türkiye BOP veya GOP eş başkanlığı için ABD‘ye hangi taahhütlerde bulunmuştur? ABD ve Türkiye arasında BOP veya GOP için bir anlaşma söz konusu ise bu anlaşma neden TBMM‘nin onayına sunulmamıştır?  Türkiye ‘eş başkanlık‘ görevi çerçevesinde bugüne kadar hangi faaliyetleri yürütmüştür? Malatya Kürecik‘te kurulan füze kalkanı, BOP ve GOP eş başkanlığının bir gereği midir? Türkiye‘nin Suriye‘de iç savaşı kışkırtması ve barış yerine savaşı zorlamasının nedeni BOP ve GOP eş başkanlığını yürütüyor olmamız mıdır?‘‘

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1096217/basbakana-bop-sorusu