Enerji ithalatı 68 milyar $‘a çıkabilir

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, Enerji ve Çevre Kongresi‘nde yaptığı sunumda, şu anki petrol fiyatlarının dünya ekonomisini tekrardan resesyona sokma riski bulunduğuna dikkati çekerek, petrol ithalatçısı birçok ülkenin bu konuda ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını, Türkiye‘nin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

Birol, tahminlerine göre petrol fiyatlarının 120 dolar civarında kalması halinde Türkiye‘nin enerji ithalatı faturasının 68 milyar dolara çıkacağını hatırlatarak, bunun cari açık sorunu açısından riskli ve büyük bir rakam olduğunu söyledi. Birol, petrol fiyatlarının, üç haneli rakamların altına düşmesinin çok büyük bir sürpriz olacağını söyeyerek, "Büyük bir resesyon olmazsa dünyada, petrol fiyatları bu seviyelerin biraz altında biraz üstüne olacak. Türkiye‘nin petrol talebinin, doğalgaz talebinin hızlı bir şekilde artmasıyla, bu petrol ve doğalgaz faturaları meselesi, Türkiye için, Türkiye ekonomisinin sağlığı için son derece önemli. Doğalgaz ve petrol fiyatlarının ve bunlara bağlı olarak faturaların artmasının, kronik bir başağrısı, Türkiye için bir migren olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Birol, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye için enerji açısından önemli 3 ülke ile ilgili olarak ise "Türkiye için, Türkiye enerji dış politikası açısından çok önemli olduğunu düşündüğüm 3 ülke, Irak, Irak ve Irak. Irak‘tan daha önemli bir ülke düşünmüyorum Türkiye için." dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1095460/enerji-ithalati-68-milyar-a-cikabilir