Kıbrıs Türk halkını 40 sene daha müzakere masasında tutamaz

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda, uyumsuzlukları ortadan kaldıracak bir teknik komite çalışması olabileceğini, ancak gündemde "liderlerin görüşmesi" diye bir konunun olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas‘ın Kıbrıs konusunda çok taraflı konferansı kabul etmediğini ve müzakerelerin "ucu açık" devam etmesinden bahsettiğini belirterek, "Bu 40 sene daha gider. Hiç kimse Kıbrıs Türk halkını 40 sene daha müzakere masasında tutamaz" dedi.

Bir kabulü sırasında, BM Genel Sekreteri‘nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer‘in geçen Cuma günü düzenlediği basın toplantısı sonrasındaki durumu değerlendiren Eroğlu, Downer‘in açıklamalarının kendisini bağladığına işaret ederek, Türk tarafının, "mevcut şartlarda ucu açık olarak görüşmelerin devam ettirilmesinin bir sonuç alınmasına en büyük engel olduğu" düşüncesinde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle konuştu:

"O nedenle metodolojiyi iyi tespit etmemiz lazım. Bu konuda belki arkadaşların çalışması olabilir. ‘Liderlerin görüşmesi‘ diye bir konu yoktur. Çünkü Sayın Hristofyas çok taraflı konferansı kabul etmiyor, müzakerelerin ucu açık devam etmesinden bahsediyor. Bu 40 sene daha gider. Dolayısıyla benim her zaman söylediğim bir husus vardır. Bu şartlarda öncelikle önümüzü görmemiz gerekir. Hiç kimse Kıbrıs Türk halkını 40 sene daha müzakere masasında tutamaz. İkincisi, sadece Rumların ‘evet‘ dediğine ‘evet‘ diyeceğiz, ‘hayır‘ dediğine ‘hayır‘ diyeceğiz diye bir kural da yoktur. Bu müzakereler Sayın Hristofyas‘la Sayın Talat (KKTC‘nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat) görüşmesinde ‘Kıbrıslıca bir çözüm‘ olarak Hristofyas‘ın arzusu ile kabul edildiğine göre, o zaman iki tarafın da müşterek karar vermesi gerekir."

Hristofyas‘ın ucu açık görüşmelerin devamından yana tavrını devam ettirmesi halinde, kendilerinin tavrının "bunun bir sonu olması gerektiği" yönünde olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Onlar ‘hayır‘ derken biz uluslararası toplantıya ‘evet‘ dersek, demek ki uzlaşma şansımız da yok. Onun için, bu konudaki uyumsuzlukları ortadan kaldıracak bir teknik komite çalışması olabilir. Yoksa gündemde liderlerin görüşmesi diye bir şey yoktur" dedi.

BM Genel Sekreteri‘nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Cuma günü düzenlediği basın topltısında, Kıbrıs‘taki taraflar yöntemde anlaşıncaya dek müzakere olmayacağını ve taraflar arasında mekik diplomasisi gerçekleşeceğini bildirmişti.

Buna göre, BM, Kıbrıs‘ta taraflar arasında mekik diplamasisine başlayacak. BM, iki hafta sürecek mekik diplomasisi yoluyla, ilerisi için yöntem konusunda nabız yoklayacak, tarafların müzakere masasının yeni şartları konusunda anlaşıp anlaşamayacağına, aralarında ortak bir zemin olup olmadığını tespit edecek.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1095227/kibris-turk-halkini-40-sene-daha-muzakere-masasinda-tutamaz