"Peygamber (a.s) yolu, küresel barışın garantisidir"

RİYAD - Gaziantep, hafta sonu düzenlenecek uluslararası "Sosyal Problemlere Peygamber Yolu‘ndan Çözümler" sempozyumu için gün sayıyor. Yeni Ümit ve Hira Dergilerinin ortaklaşa düzenlediği sempozyuma yurt içi ve yurt dışından önemli isimler katılacak. Sempozyum öncesi Cihan Haber Ajansı‘na demeç veren Pakistanlı din âlimi Muhammed Ragıp Hüseyin, Peygamber Efendimiz‘in (sas) yolunun, uluslararası barışın garantisi olduğunu vurguladı. Sempozyumun bir diğer katılımcısı Suudi Arabistanlı bilim adamı Prof. Dr. Abdülhamid Ebu Süleyman ise İslamiyet‘in "barış mesajının" 21. yüzyıla uyarlanmasının önemine dikkat çekti. Muhammed Ragıp Hüseyin ve Abdülhamid Ebu Süleyman, Efendimiz‘in yolunu insanlığa aktaran Fethullah Gülen Hocaefendi ve Hizmet Hareketi‘nden de övgüyle söz etti.

Pakistanlı din âlimi Muhammed Ragıp Hüseyin, Efendimiz‘in (sas) yolunun sadece Müslümanlar için değil gayrimüslimler için de örnek teşkil ettiğini vurguladı. Hüseyin, peygamberî istikametin dünyayı cennete çevirme kapasitesine sahip olduğunu anlatırken, "İnsanlık O‘nun yolunu izlerse terörizm, nefret, ırkçılık ve ikiyüzlülük gibi hastalıklardan kurtulacaktır. Peygamber yolu, uluslararası barışı da garanti altına almaktadır." diye konuştu.

Kardeşlik, barış ve fedakârlık gibi hasletleri içinde barındıran Efendimiz‘in ‘sevgi yolu‘nun, bilimsel ve akılcı temellere dayandığını dile getiren Hüseyin, bu çerçevede Fethullah Gülen‘in eserlerinin önemine işaret etti. Gülen‘in, "peygamber yolu"nu kavlî ve fiilî olarak insanlığa aktarmada mühim bir rol üstlendiğini anlatan Muhammed Ragıp Hüseyin, İslam‘ın, Müslümanların ve İnsanlığın kurtuluşu için bu tür faaliyetlerin daha da yoğunlaşması gerektiğini dile getirdi.

Hüseyin, Peygamber yolunun insanlığa etkin bir şekilde aktarılması için, "Hz. Muhammed‘in (sas) metodunu takip eden bir eğitim modeli, O‘nu anlatan kuvvetli bir medya ve her alanda iyi yetişmiş insanlar" olması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Abdülhamid Ebu Süleyman ise Müslümanların en mühim hedefinin "Asr-ı Saadet‘i yaşamak ve yaşatmak için çalışmak" olması gerektiğini kaydetti. Siyer-i Nebi‘nin, İslam‘ı günlük hayata uyarlama hususunda herkese yol gösterdiğini, İnsanlığın yeniden Kur‘anî hidayete muhtaç olduğunu anlatan Ebu Süleyman, "Bunun için İslam alimlerinin Kur‘an‘a dönmesi lazım. İslam, bütün insanlık için bir barış mesajıdır." diye ekledi.

Peygamber yolunu anlamak ve anlatmak için eğitim hususuna hayati derecede ehemmiyet vermek gerektiğini aktaran Ebu Süleyman, Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketi‘nin bu noktada iyi bir örnek sergilediğini belirtti. Fethullah Gülen‘in, insanlığın kurtuluşu için çaba sarf ettiğini vurgulayan Ebu Süleyman, Hira dergisinin Ortadoğu‘daki faaliyetlerinden de övgüyle bahsetti: "Önem verdiği konular ve mesajlara bakarsak Hira‘yı çok beğeniyorum; bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Sadece ahlaki ve içtimai değil fikri konulara da hassasiyetle eğiliyor Hira dergisi..."

Yeni Ümit ve Hira Dergilerinin birlikte düzenlediği uluslararası "Sosyal Problemlere Peygamber Yolu‘ndan Çözümler" sempozyumu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Prof. Dr. Muhammed İmara, Prof. Dr. Halil Nahvi, Mahmud Sertavi gibi önde gelen akademisyen, ilim adamı ve kanaat önderlerinin katılımıyla Gaziantep‘te yapılacak.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1095145/peygamber-as-yolu-kuresel-barisin-garantisidir