BMGK Dönem Başkanlığı ilk kez Azerbaycan‘a geçti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanlığı ilk kez Azerbaycan‘a geçti.

BMGK‘nın bu yıl ilk kez geçici üyesi olan Azerbaycan‘ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Agshin Mehdiyev, dönem başkanlığının bu ay kendilerine geçmesi dolayısıyla BM‘de basın toplantısı düzenledi ve BMGK‘nın Mayıs ayı programıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Toplantının başında Azerbaycan‘ın tarihinde ilk kez bu yıl BMGK‘nın üyesi olduğunu ve Mayıs ayında da dönem başkanlığını yürüteceğini belirten Mehdiyev, ülkesinin uluslararası barış ve güvenliğe katkıda bulunduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in başkanlığında BMGK‘da bugün terörle mücadele konulu toplantının düzenleneceğini bildiren Mehdiyev, Azerbaycan‘ın, terörden çok çekmiş bir ülke olarak, dünyada terörle mücadele eden ülkeler arasında yer aldığını, bu konuya büyük önem verdiğini söyledi.

Mehdiyev, Azerbaycan topraklarının yüzde 20‘sinin Ermenistan tarafından işgal altında tutulduğunun hatırlatılarak bu konuyu BMGK‘ya getirip getirmeyeceklerinin sorulması üzerine ise bu konunun Azerbaycan‘ın her zaman gündeminde olduğunu ve gerçekleri uluslararası topluma anlatabilmek için her türlü fırsatı kullandıklarını söyledi. Ancak Mehdiyev, bu konunun şu an BMGK‘nın gündeminde olmadığını da ima etti.

Türkiye‘nin 26-27 Mayıs tarihlerinde İstanbul‘da BMGK üyeleri arasında ‘‘Ortadoğu ve Kuzey Afrika‘daki gelişmeler‘‘ konulu bir toplantı düzenlemek istediğini de bildiren Mehdiyev, BM-Arap Birliği Suriye Ortak Temsilcisi Kofi Annan‘ın Suriye‘deki gelişmelere ilişkin BMGK‘ya 8 Mayıs‘ta brifing vermesinin öngörüldüğünü de kaydetti.

Mehdiyev, Azerbaycan‘da basın özgürlüğünün eleştirildiğine yönelik sorular üzerine ise, ülkesinde pek çok muhalif basın kuruluşu olduğunu ve bu medya kuruluşlarının internet sayfalarına girildiğinde Azerbaycan‘da herkesin istediği şekilde haber yazdığının kolaylıkla görülebileceğini belirtti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1094787/bmgk-donem-baskanligi-ilk-kez-azerbaycana-gecti