‘Demirören sözünü tutsun‘

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, "Gerekirse takımı ligden çekerim" diyen Aziz Yıldırım‘a göndermede de bulunarak "TFF seçimlerinde Yıldırım Demirören ile konuştuk. Bu kupanın bizim olduğunu söyledi. İkimizin de okuma yazması var. O da bize ‘bir an önce bu konuyu bitireceğim kupa sizin‘ dedi.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Türkiye Futbol Federasyonu Seçimleri‘nde (TFF) Yıldırım Demirören ile dosyalara bakarak yaptıkları değerlendirme sonrasında bize "Bir an önce bu konuyu bitireceğim ‘kupa sizin‘ dedi ama geldiğimiz nokta çok farklı" ifadesini kullandı.  "Fenerbahçe‘nin ceza almaması Türk Sporu açısında Fenerbahçe‘nin ismini lekeliyor" diyen Şener, "Hukukçuların verdiği kararlara baktığımda, kızımı avukat yaptığım için çok üzüldüm" dedi. Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ile seçimlerden önce yaptığı kupa‘nın Trabzonspor‘a verilmesi yönünde yaşadığı diyaloğu anlattı. Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında yaşanan gerginliğin geçmişten kaynaklandığını belirten Şener, "Fenerbahçe ile olan gerginliği ben teslim aldım. Çok eski bir durum bu. Galatasaray çok daha sevilir Trabzon‘da. Bunun nedeni ise Trabzon‘un önde gelen kulüplerinden biri olan İdmanocağı‘nın renkleri sarı-kırmızıdır" diye konuştu.

Emre‘nin tedaviye ihtiyacı var

Başkan Sadri Şener, maçta yaşanan olaylarla ilgili olarak "Emre korner atmaya gidiyor. Yere yatıyor kalkıyor o da tahrik ediyor. Zokora ile yaşadığı bir olay o bir tahrik unsuru oldu. O onun elini sıkmadı. Sonra o ona tekme attı. Emre devre arasında eliyle işaret etti. Normalde benim aşağıya inmem yanlış bana yakışmayan bir şey. Ben de isterim bizim ekipten biri insin ama o da olmayınca lidersiniz mecbursunuz. El kol hareketi yapıyor sonra görmedim diyor. Mühim değil genç bir arkadaş ama tedavi edilmesi gereken bir arkadaş. Saha içinde farklı saha dışında farklı. Saha içinde bir çok insana zarar veriyor" şeklinde konuştu.

"Fenerbahçe bizi anasının ak sütü gibi yendi"

Fenerbahçe‘nin kendilerini iyi bir oyunla mağlup ettiğini de kaydeden Şener "Rakibimizi tebrik etmek lazım iyi futbol oynadı. 3 gün daha oynasak bizi yenerdi. Ondan hiç bir tereddüdüm yok. Analarının ak sütü gibi bizi yendiler. Oyuncuları bize göre daha profesyonel, yönetimleri bize göre daha profesyonel bu işleri daha iyi beceriyorlar. Son federasyon kararlarında bunu gördük. Trabzon‘u özetlersek Türkiye‘nin en doğusunda olan Süper Lig takımı, Fenerbahçe‘yi kollarken Trabzonspor‘u ülkenin 2. sıra takımı yapmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti takımları Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş takımları üzerine kurulmuş değildir. Biz Anadolu‘da ihtilal yaparak buna karşı durduk. Trabzonspor ortaya çıktı. Diğer Anadolu takımları bunu yapamadı. Bizi kenara atarlarsa bir gün bu patlama haline dönüşür. 10 aydır geciken bir adalet var. Sonunda da adalet tecelli etmedi" ifadelerini kullandı.

"Ligden kimse takım çekemez"

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, "Gerekirse takımı ligden çekerim" diyen Aziz Yıldırım‘a göndermede de bulunarak "Eski federasyon erken karara varabilseydi tansiyon biraz düşerdi. Fenerbahçeli medya mensupları tansiyonu düşürmek için baya bir çaba sarf ediyor zaten. Gündeme getirmezler konuları, tansiyon düşer. Onların bu tür imkanları var bizim böyle imkanlarımız yok. Ligden öyle kimse takım felan çekemez. Mustafa Kemal‘de bile öyle bir güç yok. Ama bunları 58. madde değiştikten sonra diyor. İki yöneticisi ceza aldı mı otomatik olarak kümeye düşüyordu. Federasyonla bu kararlar sonrası konuşmadım uzun zamandan beri ilişkilerimiz kesik. Bize de bir şey sormuyorlar keyifleri yerinde. Haziran ayında bu TFF gitmeli. Galatasaray, Bursaspor ve diğer takımlarla birlikte hareket edersek bunu yapabiliriz. Benim oylarımı da geri versin o güne kadar nasıl yapacaksa yapsın. TFF seçimlerinde Yıldırım Demirören ile konuştuk. Bu kupanın bizim olduğunu söyledi. İkimizin de okuma yazması var. O da bize ‘bir an önce bu konuyu bitireceğim kupa sizin‘ dedi. ‘Kupa sizin‘ demeyen yok gibi zaten. Aklı başında her insan bu talepleri okuyunca kupanın Trabzonspor‘un olduğu belli ama geldiğimiz nokta çok farklı" dedi.

"Bu işlere girmesine gerek yoktu"

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Fenerbahçe gibi büyük bir camianın bu tür işlere girmesine gerek olmadığını belirten "Fenerbahçe bu işlere girerek yanlış yaptı. Fenerbahçe gibi büyük bir camianın böyle işlere girmesine gerek yoktu. Müzesinde bir çok kupa var bu sene olmazsa gelecek sene olur. Çünkü potansiyeli olan bir kulüp. Değmezdi bu kadar yazılıp çizilmeye, nereden aklanırsan aklan artık tarihte bunu boynuna astı artık. Hiç bir zaman yerinde oynamaz. Torpilli bir takım kararlar alınsa da bunu Türkiye‘den hiç bir zaman silemeyecekler, şık olmadı, değer miydi ? Türk halkını bu kadar meşgul etmeye değer mi ? Neden Fenerbahçe şikeci diye bağırsınlar" şeklinde konuştu.

"Şike yasal oldu"

Yapılan değişikliklerle şikenin yasal olduğunu ifade eden Şener, "Avrupa medyası bizimle kafa yapıyor. Dünya‘ya rezil olduk. Yabancı gazetelerde ‘Şike Türkiye‘de aklandı‘ diye haber yaptılar. Mecburmuyuz gittiğimiz her yerde biz utanmaya. Yurt dışında herkes bize alaylı gözle bakacak. Türkiye‘de ciddiyet yok mudur ? Fenerbahçe‘nin küme düşmesi ülke futboluna zarar verir. Fenerbahçe çok büyük ve takdir edilen bir camia. Başka bir formülde bulunurdu ama bir ceza verilerek bulunurdu, puan silebilirlerdi. Fenerbahçe‘yi beraat ettirmek olmadı. Kamu vicdanını nasıl berat ettireceksin. Fenerbahçe‘nin küme düşsün diye kimsenin böyle bir derdi yok. Benim artık bu işlerde keyfim kalmadı. Benden daha iyi bu işleri bilen genç ve dinamik arkadaşlarımın görev yapmasını isterim. Daha çok eğitimle ve daha çok lisan bilenlerin görev almasını beklerim" dedi.

"Fenerbahçe‘nin ismini lekeleniyor"

Fenerbahçe‘nin Türk futbolunda olması gereken bir kulüp olduğunu belirten Şener, "Hiç kimse Fenerbahçe‘nin küme düşmesinden hoşlanmaz. Ama ortada bir hata var ise söylemek lazım. Sonuçlarını almak lazım ki insanlar adalete güvensizlikleri olur. Ülkede, Fenerbahçe‘ye bir şey olmaz diye bir cümle oluştu. Ülkede bunu da yapan federasyon, bana göre Fenerbahçe‘nin bunlara da ihtiyacı yok. Fenerbahçe‘nin ceza almaması Fenerbahçe‘nin ismini de Türk Sporu açısında lekeliyor gibi. Fenerbahçe ceza almalıydı."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1094255/demiroren-sozunu-tutsun