Çocuk ölümlerinin "başlıca sebebi" önlenebilir enfeksiyonlar

ANKARA - Dünyada çocuk ölümlerinin başlıca sebebinin, önlenebilir enfeksiyonlar olduğu bildirildi.

BBC‘nin, Lancet dergisindeki bir araştırmaya dayandırdığı haberinde, 5. yaş gününü görmeden ölen 7.6 milyon çocuğun üçte ikisinin, enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiği, bu enfeksiyonların ilk sırasına zatürrenin yerleştiği belirtildi.

ABD‘de Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu‘ndan bilimadamlarının, araştırmayı 193 ülkenin 2010 yılındaki çeşitli kaynaklarından edinilen veriler üzerinde yaptığı kaydedildi.

Bilimadamları, çocuk ölümlerinde 2000 yılından bu yana yüzde 26 (2 milyon) oranında düşüş, zatürre, kızamık ve diyare dahil olmak üzere çocuk ölümlerinin başlıca nedenlerinde de önemli ölçüde azalma gözlediler.

Afrika‘da çocuk ölümlerinin üçte ikisinin (2.6 milyon), sıtma ve AIDS dahil enfeksiyonlardan kaynaklandığı, Güneydoğu Asya‘da çocuk ölümlerinin başlıca sebebinin, neonatal (yenidoğan) nedenler olduğu belirtildi.

Araştırma, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Çin‘de çocuk ölümlerinin neredeyse yarısının (3.75 milyon), 5 yaş altında görüldüğünü ortaya koydu.

Bilimadamları, çok az ülkenin 2015 yılına kadar çocukları yaşatmak için belirlenen uluslararası hedeflere (Milenyum Kalkınma Hedefi MDG 4) ulaşabileceği uyarısında da bulundu. Sadece tetanos, kızamık ve AIDS‘de, hedefi karşılayacak yeterlilikte düşüş gözlendiğine dikkat çekildi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1094117/cocuk-olumlerinin-baslica-sebebi-onlenebilir-enfeksiyonlar