Feraizcizade Mehmet Şakir Oyun Yazma Yarışması sonuçlandı

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Feraizcizade Mehmet Şakir Oyun Yazma Yarışması‘nın sonuçları açıklandı. Kime Niyet Kime Kısmet oyunu ile yarışmaya Bursa‘dan katılan Zerrin Tığlıoğlu birinci oldu. Bursa, 10. yılını dolduran Tanpınar Edebiyat Yarışması‘nın ardından genç edebiyatçılara kendini gösterme imkânı sunan bir yarışmayı daha kazandı. Osmangazi Belediyesi, bu yıl ilk kez düzenlediği Feraizcizade Mehmet Şakir Oyun Yazma Yarışması‘nı Bursa‘da Yaşamın Ütopyası teması ile gerçekleştirdi.

Yarışmanın sonuçları Sümbüllü Bahçe Konağı‘nda düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Birincilik ödülü, Kime Niyet Kime Kısmet oyunu ile yarışmaya Bursa‘dan katılan Zerrin Tığlıoğlu‘na verildi. İkinci, Paşa Paşa Tiyatro oyunu ile İstanbul‘dan katılan Gökhan Eraslan oldu. Üçüncülüğe ise Hareketi-i Arz oyunuyla Sivas‘tan Burçhan Göze lâyık görüldü. Yarışmaya İstanbul‘dan katılan Haldun Çubukçu Kadın ve Dağın Ruhu oyunu ile Bursa‘dan katılan Hasan Öztürk de Yatar Bursa Kalesinde oyunu ile mansiyon ödülü aldılar.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, oyun yazarlarını teşvik etme ve Feraizcizade Mehmet Şakir Efendi‘yi yâd etmek amacıyla Kasım 2011‘de Bursa‘da Yaşamın Ütopyası konulu yarışma başlattıklarını hatırlattı. Yarışmaya yurtiçi ve yurtdışından yoğun bir katılım olduğunu belirten Dündar; Trabzon, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Zonguldak, Diyarbakır, Sivas, Denizli, Kocaeli gibi illerden 48 eserin katıldığını dile getirdi. Eserlerin titizlikle değerlendirildiğini vurgulayan Dündar, yarışmayı geleneksel olarak sürdüreceklerini ifade etti. Dündar, jüri üyelerinin isteği üzerine yarışmaya katılan eserlerin kitaplaştırılacağını, ayrıca dereceye giremeyen oyun yazarlarının katılımıyla bir seminer tertiplenebileceğini sözlerine ekledi.

Jüri Başkanı Tamer Levent ise yarışmaya katılan eserleri seçerken çok zorlandıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Çok sevindik çünkü bir yarışma şartnamesine uymayan, çok kısa yazılmış, yarışmalarda her zaman olan oyunlar da vardı. Ama yarışma şartnamesine uyan oyunlar içinde çok güzel temalar seçilmişti. Fakat bu temaların işlenişinde belki eksikler, diyalog kurmada eksiklikler, dramatik aksiyonların oluşturulmasında eksiklikler vardı. Dolayısıyla hakkaniyetli bir seçim yapmak için kendi aramızda birçok metot geliştirdik ve en son sonuç belirlendi" dedi.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093711/feraizcizade-mehmet-sakir-oyun-yazma-yarismasi-sonuclandi