Japon şirketinden yaşlılara özel akıllı telefon

TOKYO - Japonya‘nın bir numaralı mobil iletişim operatörü NTT Docomo, yaşlı kullanıcılar için özel tasarlanan ve üretilen çok fonksiyonlu bir akıllı telefonu tanıttı.

Yaşlı nüfusun çok fazla olması sebebiyle uzun yıllardır 60 yaş üzeri müşterileri için klasik cep telefonu modelleri sunan NTT Docomo, ilk kez bu kesim için özel tasarlanmış dokunmatik ekranlı, Apple şirketinin iPhone‘una benzeyen ve özel uygulamaları indirebilen bir cihaz gösterdi.

"Rakurak Sumaho" (kullanımı kolay akıllı telefon) adı verilen ve Japon elektronik şirketi Fujitsu tarafından geliştirilen cihaz, klasik akıllı telefonlardan daha geniş ekran menüsüne, daha büyük ve daha kolay okunabilir tuşlara ve klavyeye sahip bulunuyor.

İstemedikleri tuşlara yanlışlıkla basma riskinden endişe ve tereddüt eden yaşlı kullanıcılar için "Rakuraku Sumaho" komutları alabilmesi için daha kuvvetli basmayı gerektirecek şekilde tasarlandı.

Gerçekten bir tuşa basıyormuş hissi yaratacak şekilde geliştirilen cihazın ana ekranına, aile bireylerine veya hastane gibi acil yardım hizmetlerine doğrudan ulaşmayı sağlayacak tuşlar yerleştirildi.

Japon cep telefonu operatörünün cihazında mesaj gönderme, resim görüntüleme, müzik dinleme gibi tüm komutlara erişim mümkün olduğunca basitleştirildi ve yaşlılar için özel hizmetler sunuldu.

Şirketin bu kesim için önce çıkardığı klasik telefonlar, 128 milyon nüfusun yüzde 23‘ünün 65 yaşının üzerinde bulunduğu Japonya‘da büyük ilgiyle karşılanmıştı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093609/japon-sirketinden-yaslilara-ozel-akilli-telefon