‘Tatile çıkarken tedbirinizi alın, hırsıza davetiye çıkarmayın‘

BURSA - Havaların ısınmasıyla birlikte tatil planı yapan vatandaşları uyaran emniyet, "Tatile çıkarken tedbirinizi alın, hırsızlara davetiye çıkarmayın. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar." dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi tarafından yapılan açıklamada; evi, tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk etme durumlarında, evde olunmadığı hırsızlara hissettirilmemeli. Tatildeyken kapının önünde veya posta kutusunda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evraklar hırsızlara davetiye olacağından komşuların bunları almaları tembih edilmeli.

Hırsızların, yükte hafif pahada ağır eşyaları çaldıklarına dikkat çekilen açıklamada, tatile çıkacak vatandaşların, ziynet eşyalarının güvenilen birisine teslim etmelerini veya banka kasasına bırakmaları tavsiye edildi.

Evde bulunulmayan zamanlarda, ‘evde birisi varmış‘ hissi verilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi: "Bunun için de kapı önüne ayakkabı konulabilir, ışık yanık bırakılabilir. Evden uzun süreli ayrılacaksanız ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakın. Tatile gittiğinizde veya uzun süreli evinizden ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayın. Hırsızlar, öncelikle posta kutusu evrakla dolu (elektrik, su faturası) olan daireleri seçerler. Evinizden uzun süreli ayrıldığınızda değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine teslim edin veya yanınıza alın ya da banka kasasına bırakın. Özellikle yaz aylarında zemin kat ve birinci katta oturuyorsanız, pencere ve balkon kapılarını açık bırakmayın.

Eğer açık bırakmak zorundaysanız para, altın, cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı evinizin gelişigüzel yerlerine bırakmayın. Pencereleri tornavida gibi aletlerle hırsızların birkaç saniyede açtıklarını unutmayın. Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırın. Çatı katlarındaki banyo, tuvalet pencerelerinden ve havalandırma boşluklarından hırsızın eve girebileceğini unutmayın. Tatile çıkmadan evvel komşularınız ve kapıcınızı, binaya girecek yabancı şahıslara karşı daha dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyarın."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093528/tatile-cikarken-tedbirinizi-alin-hirsiza-davetiye-cikarmayin