Darbeler komisyonu, Demirel‘i dinleyecek

Türkiye Büyük Millet Mecmisi Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu darbe ve muhtıra dönemlerinde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel‘i dinleme kararı almaya hazırlanıyor.

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel‘in 1971 muhtırası ve 1980 darbesinde başbakan, 28 Şubat döneminde de cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, "Elbette tanıklığı çok önemlidir. Kendisinin bu konudaki görüşlerini almak, dinlemek gerekir diye düşünüyorum" dedi. TBMM darbe ve Muhtıraları Araştırma komisyonu darbe ve muhtıra dönemlerinde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel‘i dinleme kararı almaya hazırlanıyor.

Baş, Meclis‘te gazetecilerin 9‘uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel‘in Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu‘nda dinleneceğine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Baş, kurulan alt komisyonların dinleyecekleri kişileri, araştıracakları konuları ve dönemleri tespit edip üst komisyona getireceklerini ve tartışmaların da üst komisyonda olacağını ve kararların burada alınacağını belirtti. Demirel‘in dinlenmesi ile ilgili henüz bir karar verilmediğini belirten Baş, "Ben sadece Süleyman Demirel‘le ilgili olarak 1971 muhtırasında dönemin başbakanıdır, 80‘de başbakandır, 28 Şubat döneminde cumhurbaşkanıdır.

Elbette tanıklığı çok önemlidir. Kendisinin bu konudaki görüşlerini almak, dinlemek gerekir diye düşünüyorum, dedim. Ama verilmiş bir karar söz konusu değil. Kararlarımızı verdikçe sözcümüz kanalıyla sizlerle paylaşacağız" dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093470/darbeler-komisyonu-demireli-dinleyecek