Doktoru darbeden hastaya mahkûmiyet

Sağlık ocağındaki görevi sırasında, istediği ilacı yazmadığı iddiasıyla bir kadın hastanın saldırısı ve hakaretine uğradığı gerekçesiyle aile hekimi Ali Sarıtepe‘nin şikayeti üzerine açılan dava, hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan doktorlara örnek olabilecek şekilde sonuçlandı.

Ali Sarıtepe, Beylikdüzü‘nde Gürpınar Merkez Sağlık Ocağı‘nda görevliyken bir kadın hasta tarafından saldırıya ve hakarete uğradığı gerekçesiyle 2008‘de savcılığa şikayeti üzerine Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi‘ne açılan davada haklı bulundu.

Mahkeme, Sarıtepe‘nin hakkında şikayette bulunduğu Kübra S‘ye ‘‘yaralama‘‘ suçundan adli para cezası verdi. Bu ceza, doktor Ali Sarıtepe‘nin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yarı oranında arttırıldı.

Mahkeme, Kübra S‘nin ‘‘hakaret‘‘ suçundan da 1 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verdi. Hapis cezası, daha sonra adli para cezasına çevrildi.

Buna göre, davalı Kübra S, doktor Sarıtepe‘yi yaraladığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle toplam 10 bin 900 lira adli para cezasına çarptırıldı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093462/doktoru-darbeden-hastaya-mahkumiyet