Orman köylüsüne alternatif geçim kaynağı: İstiridye mantarı

ARTVİN - Artvin‘de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşünülen, ilaç sanayinde kullanılan istiridye mantarının, tanıtım ve üretimi için ilk adım atıldı.

Kayın kütüğü üzerinde üretildiği için halk arasında ‘‘kayın mantarı‘‘ olarak da bilinen mantar, ilaç üreticisi firmalar tarafından kilosu 40-45 liradan satın alınıyor.

Artvin Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istiridye mantarının kolay yetişen, ekonomik getirisi yüksek bir ürün olduğunu belirtti.

İstiridye mantarının çeşitli üretim yöntemleri olduğunu, bunlardan birinin kayın ağacı kökü kullanılarak gerçekleştirildiğini anlatan Kaya, şöyle devam etti:

‘‘Kayın ağacı kökünün üst kısmından 3-4 santimetrelik kısmını keserek ayırıyoruz. Kütüğe mantarın tohumunu, yufkanın üzerine kıyma döker gibi döküyoruz. Bu işlemi elimizle ve çok hassas şekilde gerçekleştiriyoruz. Yüzeyi tamamen kapladıktan sonra üzerine çok ince odun talaşı döküyoruz, su ile nemlendirip etrafına pamuk yerleştiriyoruz. Kestiğimiz parçayı üzerine çakıyoruz. Bunu yaparken tohumların sıkışıp çatlamamasına dikkat etmek zorundayız. Daha sonra tavada erittiğimiz mumu kesik bölgenin etrafına sürüyoruz. Kütüğü, nemlendirdiğimiz siyah bir poşetin içine yerleştirerek ağzını sıkı şekilde kapatıyoruz.‘‘

Bir ay sonra poşet açıldığında kütüğün çevresinde beyaz bir tabakanın oluştuğunun gözlemlendiğini ifade eden Kaya, ‘‘15 gün sonra mantarların boşluklardan çıktığını göreceğiz. Hava sıcaklığının 8 ile 24 derece arasındaki yerlerde, bu kütükten 15 günde bir ürün almaya devam edeceğiz. Bu işlem kütük çürüyünceye kadar devam edecek. Kütüğün nem alabilmesi için yaklaşık 2-3 santimetre toprağa gömülü olması ve toprağın nemli tutulması gerekir‘‘ dedi.

-Kayın kütüğünde üretileni daha makbul-

Alınacak ürünün, kütüğün çapıyla doğru orantılı olduğuna dikkati çeken Kaya, ‘‘Kayın kütüğü üzerinde üretilen mantar, ilaç üreticisi firmalar tarafından kilosu 40-45 liradan tercih edilirken, diğer kütükler üzerinde üretilen mantarlar gıda sektöründe kilosu 25-30 liradan alıcı bulmakta. 30 santimetre çapındaki bir kütük, hava şartlarının uygun olması durumunda yılda 45-50 kilo ürün verebiliyor. Bu ürünümüzün, özellikle orman köylüleri tarafından değerlendirilmesini umut ediyoruz‘‘ diye konuştu.

Kaya, 30 santimetre çapındaki bir kütüğün maliyetinin en fazla 10 lira olduğunu kaydederek, ‘‘Ülkemizde ilaç sanayisinde kullanılan mantarların yüzde 80‘i, Japonya‘dan ithal ediliyor. Üreticilerimize bu mantarı tanıtırsak ciddi ekonomik gelir elde etmiş oluruz. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu ürün, orman köylüsünün alternatif geçim kaynaklarından biri olabilir‘‘ dedi.

Kaya, Yusufeli ilçesinde Nuray Özçelik‘e ait bahçede, istiridye mantarının tanınması için örnek bir uygulama yaptıklarını da belirterek, ‘‘Hazırladığımız kütükten yaklaşık 45 gün içinde ürün alınabilecek. 45 gün sonra konuyla ilgili Yusufeli‘ndeki köy muhtarları ve üreticilerle geniş katılımlı toplantı yapacağız. Bu toplantıda 45 gün önce hazırlanan mantarın durumu ile mantar dikim aşamasını uygulamalı olarak gösterip, çiftçileri istiridye mantarı üretimi için teşvik edeceğiz‘‘ dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093422/orman-koylusune-alternatif-gecim-kaynagi-istiridye-mantari