Uludere sınırı astı

İstihbarat faciasıyla haftalardır ülkemizde konuşulan Uludere, Türkiye sınırlarını da aşarak okyanus ötesi tartışmaların merkezine oturduAmerikan Wall Street Journal gazetesinin Uludere‘de istihbaratın ABD kaynaklı olduğu iddiasının etkisi devam ediyor. İstihbaratın ABD tarafından verildiği iddiası üzerine Genelkurmay açıklama yaparak "İstihbaratı milli kaynaklardan aldık" demişti. Ancak Pentagon WSJ‘nin haberini doğruladı.

Uludere‘de 34 kaçakçının savaş uçaklarından açılan bombardıman ateşi sonucu öldürülmesi Türkiye‘nin en önemli gündem maddeleri arasındaki yerini koruyor.

34 kaçakçının feci şekilde hayatını kaybettiği olayın ardından öne sürülen iddialar ise Uludere faciasının bilerek muallakta bırakılmaya çalışıldığı yorumları yapılmasına neden oluyor. Olayın ardından yapılan ilk açıklamada kaçakçıların PKK‘lı zannedilerek vurulduğu yönündeydi. Sonrasında dillendirilen iddialar ise konuyu çok farklı yönlere çekti. Bölgede uçuş yapan Heron kayıtlarını izleyen Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi CHP‘li İsa Gök, görüntülerde çıplak gözle dahi geçenlerin kaçakçı olduklarının anlaşıldığını belirtmişti.

MİT-MOSSAD-CIA ÜÇGENİNDEKİ MUAMMA

Uludere olayındaki muamma ise devam ediyor. Önce istihbaratın kaynağı MİT olarak gösterildi ardından Heron‘un görüntüleri denildi. Geçtiğimiz günlerde istihbaratın Amerikan Predatörleri‘nden geldiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Yaşanan karmaşa ile adli ve idari mercilerin konuyla ilgili bir arpa boyu dahi yol gidememesi facianın arkasındaki sebebin bilerek örtülmeye çalışıldığı yorumlarına neden oluyor.

İSTİHBARAT MİT‘TEN, HERON‘DAN, PREDATÖR‘DEN...

Ardından faciaya neden olan istihbaratın kaynağı araştırılmaya başlandı. Uludere olayının hemen ardından "öldüren istihbarat"ın MİT tarafından verildiği iddia edildi. Ancak MİT tarihinde ilk kez internet sitesinden açıklama yaparak söz konusu istihbaratın kaynağının kendileri olmadığını açık bir dille belirtti.

YARGI YAVAŞLATILMAK MI İSTENDİ?

İddiaların ardı arkası kesilmedi. İstihbaratın Heron tarafından verildiği de söylendi. Bu iddiaya gerekli cevap alınamazken olayın hukuki boyutu başladı. Başlatılan soruşturmada savcılığın istediği belge ve bilgiler çok uzun zaman sonra savcıya ulaştırıldı. Olay soğumak üzereydi.

ULUDERE‘YE WSJ BOMBASI

Geçtiğimiz günlerde ise Uludere‘yle ilgili ortaya atılan şok bir iddia gündeme bomba etkisi yaptı. Amerikan Wall Street Journal gazetesi Amerikan askeri yetkililere dayandırarak verdiği haberde Uludere‘deki istihbaratın kaynağının ABD‘nin Ankara‘daki Ortak Bütünleşme Hücresi olduğunu yazdı.

İddiaya göre Amerikalı yetkililer daha yakın uçuşla daha net görüntü verebileceklerini teklif etti ama Türkiye makamları bunu gerekli görmeyerek askeri harekat başlattı. İddianın yankıları devam ederken Türkiye makamları bunu yalanladı. Amerikalı yetkililer ise "İddianın Türkiye-ABD dostluğuna zarar getirmeyeceğini" açıkladı.

BAŞBAKAN ABD‘Yİ AKLADI

Konuyla ilgili Türkiye Genelkurmay‘ının açıklaması da istihbaratın herondan geldiğini belirtiyordu. Pentagon yetkilisinin WSJ‘nin haberini doğrulamasına rağmen Başbakan Recep Tayip Erdoğan, WSJ‘nin haberine tepki göstererek "Mevcut ABD hükümetini zor duruma düşürme gayreti olarak görüyorum. Silahlı kuvvetlerimizin de açıkladığı gibi kendi insansız hava araçlarımızla hareket ederek bu adım atılmıştır." dedi.

İddianın sahibi WSJ ise haberinin arkasında durdu. Türkiye makamlarının konuyla ilgili Amerika‘yı aklama çabalarına şaşıran WSJ, "Mesele her iki taraf için hassas. Türkiye, ABD‘ye dayandı gibi görünmek istemiyor" görüşünü dile getirdi

PENTAGON‘DA RAPORLAR YAZILDI

Uludere olayının Pentagon tarafından da detaylı bir şekilde incelendiği ortaya çıktı. Amerikan askeri yetkililerinin Uludere‘yle ilgili oluşturulan ayrıntılı iki raporu titizlikle inceledikleri ifade ediliyor.

THE WALL STREET JOURNAL BİR NEO-CON YAYINI

ABD‘de neo-con çizgisinin en etkili gazetesi olan Wall Street Journal‘in haberi Türkiye‘de gündemi bir anda değiştirdi. İsrail ve ABD‘nin yayılmacı emellerine hizmet eden bir çizgide yayın yapan WSJ‘nin şu anda Obama yönetimiyle arasının açık olduğu biliniyor.

"TSK‘ya güvenmemiz gerekir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak‘ın Kuzeyi‘ndeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, ‘‘İstikrarsızlık bölgemizde bizim için en büyük tehdittir. Onun için komşularımızdaki istikrara önem veririz‘‘ dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD‘de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinin Uludere olaylarına ilişkin iddialarıyla ilgili, ‘‘Biz kendi milli kaynaklarımıza, kendi kaynaklarımıza önce güvenmemiz gerekir. Eğer bununla ilgili gerek hükümetimiz, ilgili kurumlarımız, Genelkurmay Başkanlığımız bir açıklama yaptıysa, kendini bağlayacak şekilde yazılı bir açıklama yaptıysa önce hepimizin buna güvenmesi gerekir. Bu bir dedikodu, bu bir fısıltı şeklinde olduysa o ayrı bir konu ama açık bir yazıyla, bildiriyle, metinle bu söylendiyse o zaman buna önce inanmak gerekir" ifadalerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093356/uludere-siniri-asti