Türkiye, dünyada kendini ispat etmiş bir ülkedir

Eski Ürdün Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Nuh, ‘‘Türkiye, dünyada kendini ispat etmiş bir ülkedir ve Arap dünyası için önemli bir örnektir‘‘ dedi.

‘‘Dünya Politika Forumu‘‘na katılmak üzere geldiği İstanbul‘da AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Nuh, özgürlük mücadelesi veren Arap halklarının yanında yer aldığı için Türkiye‘ye teşekkür etti.

Türkiye‘nin Arap dünyası için önemli bir örnek olduğunu belirten Nuh, şunları kaydetti:

‘‘Türkiye, dünyada kendini ispat etmiş bir ülkedir ve Arap dünyası için önemli bir örnektir. Bugün Arap dünyası Türkiye‘yi kendisi için bir güç kaynağı, yeni siyaset, iktisat, düşünce açısından bir örnek olarak görmektedir. Türkiye‘nin Arap dünyasına açılma girişimi, Arap dünyası tarafından olumlu bir adım olarak görülmektedir. Biz Ürdün‘de, Avrupa ve Çin ürünlerinden çok Türk ürünlerine yönelmeye başladık. Arap dünyasında varlığını ispat eden Türkiye‘nin açılımının artarak devam etmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.‘‘

Ürdün‘deki reform süreci

Ürdün‘de gerçekleştirilen reformlara Kral Hüseyin‘in bizzat kendisinin öncülük ettiğini vurgulayan Muhammed Nuh, eski Ürdün Başbakanı Avn Şevket el-Hasavni‘nin istifasının daha hızlı olmasının öngörülen reform süreciyle ilgili olduğunu kaydetti.

Halkın, milletvekillerinin ve Kral Hüseyin‘in reformlar konusunda oldukça hızlı hareket etmek istediğini dile getiren Nuh, ‘‘Eski Başbakan el-Hasavni hükümeti, reform çerçevesinde çok önemli kanunlar çıkarsa da kralımız daha hızlı bir reform süreci öngördüğü için hükümet değişikliği oldu‘‘ dedi.

Suriye‘nin olumsuz etkileri

Ürdün‘e sığınan Suriyelilerin durumuna ilişkin Muhammed Nuh, şunları kaydetti:

‘‘Topraklarımızda bulunan Suriyeli kardeşlerimizi misafir olarak niteliyoruz. Suriye‘den gelen birçok aileye Ürdün halkı kapılarını açmış ve kira dahi almamıştır. Ürdün ve Suriye‘yi birbirine bağlayan güçlü toplumsal bağlar bulunmaktadır. Ancak uluslararası kurumlar Suriyeli misafirlerimizi sığınmacı olarak nitelemektedir. Ürdün‘ün imkanları açısından fakir bir ülke olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle Suriyeli kardeşlerimizin kaldığı bazı kamplarda imkanların yetersizliğinden şikayet edilebilir. Bu nedenle uluslararası kurumların Ürdün yönetimine bu konuda yardım etmesi gerekmektedir. Ürdün‘ün ayrıca Iraklı ve Filistinli kardeşlerimizi misafir ettiğini unutmamalıyız. Hal böyle olunca Ürdün‘ün bütün bu ihtiyaçları karşılaması mümkün olamamaktadır. Bu nedenle Ürdün‘e yardım edilmesi gerekmektedir. Bu noktada her zaman Ürdün‘ün yanında yer aldığı için Türkiye‘ye teşekkür ediyorum.‘‘

Suriye‘nin, Ürdün‘deki kamplarda Suriyeli sığınmacılara kötü muamele edildiği yönünde kamuoyunu yanıltmak istediğini söyleyen Muhammed Nuh, ‘‘Biz kamplardaki misafirlerimize iyi muamele edildiğinden hiç şüphe etmiyoruz. Ürdün‘ün, Suriyeli kardeşlerimizi misafir etmesinde sarf ettiği çaba, imkanlarının çok üstündedir‘‘ dedi.

Suriye istihbaratının, Ürdün‘deki kamplara sızma çabası içinde olduğunu öne süren Nuh, ‘‘Suriye yönetiminden kaçarak Ürdün‘de misafir edilmek istediklerini söyleyen bir grubun Suriye istihbaratının adamları olduğu ortaya çıktı‘‘ şeklinde konuştu.

Muhammed Nuh, Suriye‘de yaşananların Ürdün ekonomisini etkilediğini, ancak Ürdün‘ün halkının değişim taleplerinin yanında yer aldığını vurguladı.

‘Arap Baharı‘‘

‘‘Arap Baharı‘‘nın, uzun süren bir baskı sürecinin sonucu olarak ortaya çıktığını ifade eden Nuh, şunları kaydetti:

‘‘Halkın iradesine saygı göstermeyen ve güç kullanarak halkı sindirmeye çalışan rejimlerin ayakta kalması mümkün değildir. Bu nedenle ‘Adalet mülkün temelidir‘ sözüne inanıyoruz. Bugün halk önceye nazaran daha çok değişime açıktır ve daha çok özgürlük talep etmektedir. O nedenle eski rejimlerin halkın taleplerine cevap verme imkanı kalmamıştı. Bu geldiğimiz noktada hükümetlerin halka hükmeden pozisyondan, halka hizmet eden pozisyona doğru bir dönüşüm yaşaması gerekiyordu. Toplumsal dönüşüme ve zihinsel dönüşüme özellikle de yeni neslin taleplerine cevap veremeyen yönetimlerin bir gün muhakkak sonu gelecektir.‘‘

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093305/turkiye-dunyada-kendini-ispat-etmis-bir-ulkedir