Türk doktorların gözünden Somali

Aydın Sağlık Derneği organizasyonuyla Somali‘ye giden gönüllü sağlık ekibi Türkiye‘ye döndü

Aydın Sağlık Derneği organizasyonu ile Somali‘nin Başkenti Mogadişu‘ya giden 5 pratisyen hekimden oluşan gönüllü sağlık ekibi Türkiye‘ye döndü.

Somali‘ye giden sağlık ekibinde yer alan Aydınlı doktorlardan Taylan Özcan ve Ahmet Günay, Somali‘de yaşadıklarını ve gözlemlerini AA muhabiriyle paylaştı.

Özcan, yaptığı açıklamada, Somali‘de 22 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşın, hayatın her alanını ve ülkenin nüfus dengesini etkilediğini söyledi.

Yıllar süren iç savaştan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini dile getiren Özcan, ‘‘İç savaş, ülkenin nüfus dengesi bozmuş. 10 kadın varsa 2 erkek var. Bu çok büyük bir problem. Orada müthiş bir yetim sorunu var. Orada 10 çocuğun, 9‘u yetim olduğu için 9‘unun başı okşamanız lazım. Binlerce dul ve sahipsiz anne ve yetimin olduğu ülkede barınmasından güvenliğine, yemeğinden eğitimine hizmet verebilecek yetimhaneler olması Somali‘nin geleceği için çok önemli‘‘ değerlendirmesinde bulundu.

Özcan, Somali‘de, çadırkentlerde yaşayan insanların tüm derdinin, o günkü yemeğini bulabilmek olduğunu ifade ederek, o ortamı gördükten sonra sinirli olan mizacının bile değiştiğini ve yaşadığı hayatta dert edecek çok fazla bir şey olmadığını gördüğünü anlattı.

Adını sütten alan ülkenin çocukları süt içemiyor

Somali‘de iç savaşın, var olan kaynakları imkansız hale getirdiğini kaydeden Özcan, adı yerel dilde ‘‘keçi sütü‘‘ anlamına gelen ‘‘somal‘‘ kökünden gelen ülkede, çocukların, her yer keçi ve inek olmasına karşın süt içemediklerini, okyanus kıyısında balık cenneti olmasına rağmen balık yiyemediklerini söyledi.

Özcan, Somali‘nin zengin kaynaklara sahip olduğunu, ancak bunun değerlendirilemediğini vurgulayarak, ‘‘Somali‘deki durumlar düzelirse, Afrika‘nın Paris‘i olur. Öyle bir potansiyeli var‘‘ diye konuştu.

İhtiyaçlar sürüyor

Doktor Ahmet Günay ise Türkiye‘den Somali‘ye kurulan yardım köprüleri sayesinde, yetersiz beslenmeye bağlı gelişen sağlık sorunlarının, 1 yıl öncesine göre kısmen de olsa azaldığını söyledi.

Somali‘de özellikle ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyacının hala devam ettiğini kaydeden Günay, şunları söyledi:

‘‘Somali‘de 24 saat hizmet verebilen bir sağlık tesisi yok, güvenlik nedeniyle kamplarda verilen sağlık hizmetinin saat 16.00-17.00 arasında sona ermek zorunda kalması hasta takibini zorlaştırıyor.

Oradaki sağlık sorunlarının temelinde altyapı sorunları var. Temiz içmesuyu kanalizasyon ve barınma imkanları yok. Orada bulunduğumuz süre içerisinde 4 bin 86 hastaya, bin 200 kutuya yakın ilaç verdik. 200 tane küçük cerrahi girişim yapıldı ve bunların temelinde altyapı sorunları var. Altyapı sorunları çözülünce bunların çözüleceğini düşünüyoruz. Biz Somali‘ye bir şeyler vermeye gittiğimizi düşünürken, çok şeyler aldık. Bu yolculuk devlet teşkilatının ne büyük bir nimet olduğunu, yediğimiz her lokmaya içtiğimiz her suya şükretmemiz gerektiğini bize öğretti. Bizden sonra da gitmek isteyen arkadaşlara da bu tecrübeyi tavsiye ediyoruz.‘‘

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1093150/turk-doktorlarin-gozunden-somali