Krize Eurobond ilaç olur mu

Borç krizi kıskacındaki Avrupa, son çare olarak ortak tahvil (Eurobond) çıkarılmasını konuşuyor. Ortak hazineye geçiş demek olan Eurobond ile tek elden borçlanılacak. Burada kritik nokta, Avro ülkelerinin en önemli egemenlik alanlarından bütçe yapma yetkilerini Brüksel‘e devretmeleri olacak.

Brüksel‘de bugün toplanacak olan AB liderlerinin öncelikli gündem maddesi, Avro Bölgesi‘nin ortak tahvil (Eurobond) projesi olacak. Avro Bölgesi‘nde gerçek ekonomik ve parasal birliğin temellerinin atılması anlamına gelen Eurobond itfası, Yunanistan‘ın öncülük ettiği borç krizinden çıkışın en önemli adımını oluşturacak. Bir bütün olarak bakıldığında 17 üyeli Avro Bölgesi, dünyadaki gelişmiş ekonomiler içinde en sağlam ekonomik göstergelere sahip olmasına rağmen ortak para sistemine dahil ülkeler arasındaki büyük dengesizlikler Yunanistan‘la başlayıp Portekiz, İrlanda, İspanya ve İtalya‘ya yayılan borç krizinin nedeni olarak gösteriliyor.

Avro Bölgesi‘nde krizden çıkışın ortak borçlanma dahil gerçek ekonomik ve parasal birlikten geçtiği konuşuluyor. Krizi bugüne dek kötü yönetmekle suçlanan AB liderlerinin seçimlerde büyük ölçüde yenilenmesi, geçmişte dirençle karşılaşan radikal adımların atılmasını kolaylaştırıyor. Fransa‘nın yeni Cumhurbaşkani François Hollande‘ın Eurobond tartışmasına öncülük ederken en büyük itirazın Almanya Başbakanı Angela Merkel‘den gelmesi ve buna mukabil Almanya‘daki eyalet seçimlerinde önemli başarılar elde eden Sosyal Demokratların bu konuda Merkel‘le ayrı düşmesi, dönüşümün yönünü gösteriyor.

Eurobond neyi değiştirecek?

Avro Bölgesi‘nde ortak paranın ardından ortak hazineye geçiş anlamına gelecek Eurobond ile borçlanmalar tek elden yürütülecek. Avro Bölgesi‘nin garantörlüğünde çıkarılacak tahviller sayesinde zayıf halkalar hedef olmaktan kurtarılacak, piyasalara güven verilecek ve Çin, Rusya ve Brezilya gibi yüksek cari fazlaya sahip ekonomilerden Avrupa‘ya sermaye akışı hızlanacak. Bu yolda en önemli kilometre taşı, ortak para sistemine dahil ülkelerin en önemli egemenlik alanlarından bütçe yapma yetkilerini Brüksel‘e devretmeye razı olmalarıyla aşılacak.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1092987/krize-eurobond-ilac-olur-mu