23 milyon 500 bin kadın seçmen sandık başında

Mısır cumhurbaşkanı adayları arasında kadın aday olmamasına rağmen 25 Ocak devriminden sonra yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimine Mısırlı kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Bazı seçim merkezlerinde, kadın seçmenlerin oluşturduğu kuyrukların erkek seçmenlerinkinden daha uzun olduğu gözlendi.

Resmi rakamlara göre Mısır‘daki 50 milyon 524 bin 993 kayıtlı seçmenin 23 milyon 500 binini kadın seçmenler oluşturuyor.

Mısırlı gazeteci Buseyna Kamil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mısırlı kadının önünde, sosyal alanda tam anlamıyla kabul görüp cumhurbaşkanı seçilebileceği zamana kadar zorlu bir yol var. Çarşamba günü yayımlanan bir raporda, bazı adayların kadın seçmenlerin oylarını kendi çıkarları doğrultusunda manipüle etmeye çalıştığı değerlendirmesi yer alıyor. Seçimlerin ilk gününde kadın seçmenlerin tercihlerini kendi lehinde yönlendirmeye çalışan adaylara karşı bir dizi panel düzenlendi. Ben gelecekte kadının siyasette daha etkin olacağı kanaatindeyim" dedi.

Mısır Kadın Hakları örgütünün yaptığı yazılı açıklamada da, "Cumhurbaşkanı adayları, sayıları 23 milyonu aşan kadın seçmenlerin oyunu alabilmek için yarış içerisindeler. Mısırlı kadınların seçimlere olan yoğun ilgisi bir ilk değil. Geçen kasım ayındaki parlamento seçimlerine de kadınların katılımı yüksekti. Cumhurbaşkanı adaylığına başvuran ancak yeterli sayıda seçmenin desteğini alamadığı için hiçbir kadının aday olamamasına rağmen, kadın seçmenler seçime yoğun ilgi gösteriyor" ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı adaylığına başvuran kadınlar arasında ismi ön plana çıkan Buseyna Kamil‘in, aday olunabilmesi için 30 bin seçmenden alınması gereken desteği bulamadığı ve yeterli ekonomik güçten yoksun olduğu için adaylığının gerçekleşmediği belirtildi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1092837/23-milyon-500-bin-kadin-secmen-sandik-basinda