Memura maaş farkı ve gecikme zammı

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memur sendikaları ile Hükümet arasında bu yıl ilk kez yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin masada sonuçlanmadığını hatırlatarak, buna rağmen toplu sözleşme masasında Memur-Sen‘in, genel toplu sözleşme taleplerinde ve hizmet kollarında birçok kazanım elde ettiğini söyledi.

Memur-Sen‘in, Kamu İşveren Heyeti‘nce kabul edilmeyen kamu görevlilerinin geneline yönelik diğer talepleri için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu‘na başvurduğunu ifade eden Gündoğdu, toplu sözleşme masasında elde edilen ve kesinlik kazanan konuların başında gecikme zammının geldiğini belirtti. Gündoğdu, "Buna göre, 1 Ocak-15 Mayıs tarihlerini kapsayan dönem için memurlara gecikme zammı verilecek" dedi.

Üzerinde uzlaşıya varılan diğer bir maddeye göre öğretmenlerin yılda 1 kere aldıkları 600 liralık öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 700 liraya çıkarıldığına işaret eden Gündoğdu, eğitim-öğretime kar tatili ve benzeri sebeplerle ara verilmesi halinde görevini yerine getiremeyen öğretmenlere de ek ders ücreti verileceğini bildirdi.

Emeklilik ödeneği 901 lira olacak

İLKSAN‘a üyeliğin gönüllü hale getirildiğini dile getiren Gündoğdu, emekli olmaları durumunda memurlara ödenen 801 lira emeklilik ödeneği miktarının 901 liraya yükseltileceğini, 4/C‘lilerin 11 ay olan çalışma süresinin ise 11 ay 28 güne çıkarılacağını belirtti. Gündoğdu, diğer bazı kazanımları da şöyle sıraladı:

* Kadrolu kamu görevlilerinin yararlandığı ücretsiz yemek hizmetinden sözleşmeli personeller de yararlanacak.

* Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlere, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 15 artırımlı ödenecek.

* Sağlık Bakanlığındaki tabip dışı personel ile üniversite hastaneleri ve Adli Tıp Kurumu‘ndaki tüm personelin döner sermayelerinden ek ödeme tutarı kadar olan kısmı, aylıklarla ödenecek.

* 112 acil sağlık hizmeti personeli döner sermayelerini ‘özellikli birim‘ kapsamından alacak.

* Sağlık personelinin nöbet ücretleri dini bayram günleri için yüzde 20 artırımlı ödenecek.

* Burs alan veya devletçe okutulan çocuklar için aile yardımı ödeneği verilecek.

* Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nde arazide fiilen çalışanlara, çalıştıkları her gün için kadastro tazminatı ödenecek.

* Orman yangınları ile mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı personeline, koruyucu giyim ve donanım malzemesi verilecek.

* Orman Genel Müdürlüğü‘nün taşra teşkilatında çalışan ve yangın söndürme uçaklarında fiilen görev yapanlara her uçuş günü için tazminat ödenecek.

* Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenecek.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1092615/memura-maas-farki-ve-gecikme-zammi