Havacılık hizmetlerinde grev yapılamayacak

TBMM - Havacılık hizmetlerinde grev ve lokavt yasağı getiren, korsan taksicilere kesilen para cezalarını artıran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu‘nda kabul edilerek, yasalaştı.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun‘a göre, havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılamayacak.

Karayolu üzeri park yerindeki araçlar için park ücreti, yetki ve sorumluluk alanına göre park yerini tespite yetkili idarece veya bu idarelerce işletme izni verilen gerçek ve tüzel kişilerce alınabilecek.

Bunlar dışında hiçbir gerçek ve tüzel kişi, park ücreti alamayacak. Erişme kontrollü karayolu (otoyol-ekspres yol) hariç olmak üzere, büyükşehirlerde yetkili idare, büyükşehir belediyesi olacak.

Bu hükme aykırı park ücreti alan veya almaya teşebbüs edenlere, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

Trafikten men edilen veya çeşitli nedenlerle muhafaza altına alınan araçların çektirilmesi ya da kaldırılıp götürülmesi, bu araçların koyulacağı yerler ve bu işlemlerin ücretlerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikte belirtilecek.

Kanunla korsan taksicilere verilen para cezaları da artırılıyor. İlgili belediyeden izin veya ruhsat almadan, belediye sınırları içinde ticari amaçla yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, iş yeri ve işletmelerin sorumlularına kanunda belirtilen idari para cezasının 3 katı (yaklaşık 1950 lira),  bir yıl içinde tekrarlanması halinde ise 5 katı olarak (yaklaşık 3250 lira) uygulanacak. Daha önce 15 gün trafikten men edilen bu araçlar, bundan sonra 60 gün süreyle trafiğe çıkamayacak.

Korsan taksilerden yararlananlar da ilk kez para cezasına çarptırılacak. Bu ceza, ilgili fırkada belirtilen cezanın üçte biri oranında (yaklaşık 215 lira) uygulanacak.

-‘‘Finansal kiralama‘‘ olarak değerlendirilecek-

Yolcu ve yük taşıyan havayolu şirketlerine hava taşıma araçlarının, motorlarının ve bunların aksam, parçalarının, kurulu bulunulan ülke mevzuatına göre bunları kiralama yetkisine sahip şirket, kuruluş ve finansal kiralama şirketlerince, finansal kiralama sözleşmesine dayalı olarak en az 2 yıl süreyle yurt dışından kiralanması işlemleri, ‘‘finansal kiralama‘‘ olarak değerlendirilecek.

İtfaiye eri ataması yapmak üzere açılan sınavda başarılı oldukları ilan edilen ancak herhangi bir nedenle atamaları yapılmayanlar, göreve başlayabilecek. Ancak bu kişilerin, davadan vazgeçmeleri, dava lehlerine sonuçlananlar da tazminat ve geriye dönük maaş haklarından yazılı olarak feragat etmesi gerecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde atama işlemleri tamamlanacak.

Teklifin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel‘e, ‘‘Yalan söylüyorsunuz lafını iade ediyorum. Hayatımda yalan söylemedim‘‘ karşılığını verdi. Teklifle grev yasağı getirildiğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

‘‘Sendikacılık bir hak arama yoludur. Vaktiyle ben de sendikacılık yaptım. 1980 öncesi ücret sendikacığıydı. Ücret sendikacılığı artık geçerliliğini yitirdi. Şimdi sendika-işveren-işyeri-çalışanla üretim, refah oluyor, işyeri devamlılığı sağlanıyor. En önemli unsur çalışan ama çalışanın işveren ve işyeri olmazsa tek başına yapacağı bir şey olmaz. Yerine göre işverenin yerine kendimizi koymamız lazım. Hava İş‘te, toplu sözleşme için sürecin başladığı tarih 3 Eylül 2010. Sendikanın normalde başvurup Aralık sonuna kadar sözleşmeyi tamamlaması lazım. Yetki istemesi lazım, istemiyor. İşveren yetki talebinde bulunuyor. Ondan sonra olay yargıya taşınıyor ve hala devam ediyor.  Bu çalışanı mağdur etmek değil mi? Normal şartlarda bu sözleşme Eylül‘de başlayıp Aralık sonunda biterse kimse mağdur olmayacak. Neden sendika bunu başlatmıyor? Çünkü yaz sezonuna taşıyabilirse o zaman belki daha fazla alabilir. Ama mağdur olan insanların hakkı ne olacak? Bütün sorumluluk işverene mi ait, sendikanın hiç sorumluluğu yok mu? İspanya, Almanya ve Portekiz‘de bazı ülkelerde mahkeme yoluyla, bazılarında yasal düzenlemelerle kısıtlama getirilmiştir. Milli havayolunu korumak bizim görevimiz.‘‘

Genel Kurul‘da, BDP‘li milletvekillerinin düzenlemenin 2023, CHP‘li milletvekillerinin ise 2050 yılında yürürlüğe girmesine ilişkin değişiklik önergeleri gülüşmelere yol açtı. BDP‘nin önergesinin gerekçesinde, ‘‘acelesi yok‘‘ ifadesi yer aldı.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Bakan Yıldırım‘dan yaptığı açıklamayla ilgili özür dilemesini istedi ve AK Parti‘liler ile CHP‘liler arasında tartışma çıktı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener birleşime ara verdi.

Ara verilmesiyle Bakan Yıldırım, yerinden kalkarak Özel‘in yanına geldi. Bu sırada bazı AK Parti‘li milletvekilleri de CHP sıralarına doğru geldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Özel ile Yıldırım‘ın konuştuğunu belirtip AK Parti‘lerden uzaklaşmalarını istedi. İnce, AK Partili‘lere yönelik ‘‘Adam mı döveceksiniz‘‘ dedi.

Bu sırada bazı milletvekilleri arasında itişmeler yaşandı.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, bugün saat 14.00‘te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1092162/havacilik-hizmetlerinde-grev-yapilamayacak