Sigarayı bir kez denemek, bağımlılığa yetiyor

ADANA - Tüm kanser hastalıklarının üçte biri, akciğer kanserinin yüzde 90‘ında birinci derecede sorumlu olan sigarayı bir kez denemenin bağımlılığa yeterli olduğu, 30 yıllık bir tiryakiye maliyetinin ise yaklaşık 50 bin doları bulduğu bildirildi.

Patoloji Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. İlhan Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tütün bağımlılığının, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıkları ile aynı ana başlık altında değerlendirildiğini söyledi.

Tütün bağımlılığının özellikle az gelişmiş ülkelerde yaygın olduğunu belirten Tuncer, günümüzde de en yaygın ölüm nedeninin tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklandığını ifade etti.

Tuncer, sigarayı bir kez denemenin bağımlılığa yettiğini ve günde bir paket sigara içenlerde kanser riskinin içmeyenlere göre 10 kat fazla olduğuna dikkati çekerek, ‘‘Tütün bir salgın ve aynı zamanda bir afet. Bu afeti önlemenin yolu da sigara kullanımına en kısa zamanda son vermek. Toplu alanlarda ve kapalı mekanlarda sigara kullanımıyla ilgili yasak ve sigara paketleri üzerindeki görsel uyarılar, toplumu bilinçlendirme konusunda katkı sağladı. Bunun yararları ileri ki süreçte daha çok belirginleşecek. Türkiye bu konuda iyi bir yerde diyebiliriz‘‘ dedi.

Geçmişte yıllarca yüksek oranda kullanılan sigaranın zararlarının, önümüzdeki günlerde başta akciğer kanseri olmak kalp ve damar hastalıkları konusunda önemli sıkıntılara yol açacağını anlatan Tuncer, şöyle konuştu:

‘‘Yasal düzenlemeler, yeni nesiller açısından son derece umut verici. Ancak önemli olan, bu yasaya toplumun her kesiminin uyması. Sigara sağlığa zararlıdır ve kullanılmamalıdır. Sigarayı bir kez denemek bağımlılığa yetiyor. Günde tek sigara içen de bağımlı sayılıyor. Türkiye‘de kadınlarda, gençlerden sonra kullanımda artış gözleniyor. Toplu ve kapalı alanlarda sigara yasak ancak bu kural evlerde de uygulanmalı. Sağduyu ve vicdanı olarak evde sigara içmemeli, içenlere bıraktırma konusunda çaba göstermeliyiz. Ölümlerin önemli nedeni olduğu gibi, sigara iş kaybına yol açıyor, çevreye de zarar veriyor. Sigara tüm kanserlerin yaklaşık üçte biri, akciğer kanserinin yüzde 90‘ında birinci derecede sorumlu.‘‘

-‘‘Kitle imha silahından daha zararlı‘‘-

Sigarayla Savaş Vakfı Adana Temsilcisi Mustafa Koçak da 31 Mayısın tüm dünyada sigarasızlık günü olarak ilan edildiğini anımsattı.

Tütün bağımlılığının, kitle imha silahından daha zararlı olduğunu belirten Koçak, Türkiye‘de her gün 350 kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını kaybettiğini bildirdi.

Koçak, gelişmiş ülkelerde sigara kullanımının düşük olduğunu belirterek, ‘‘Sigaraya başlama 9-10 yaşlarına kadar indi. Çocuk, annesi, babası, komşusu ve hatta öğretmeninin içtiğini görüp, iyi bir şey sanarak buna başlıyor. Bir kere denemek yetiyor ve sigaraya ömür boyu mahkumiyet başlıyor. İnsanlar sağlıklarını kaybedeceğini bile bile bu zararlı maddeye her gün para ödüyor. Geriye bakıldığında, çok ciddi paralar harcandığı görülüyor. 30 yıllık tiryaki olan bir kişiye sigaranın maliyeti yaklaşık 50 bin doları buluyor‘‘ dedi.

Koçak, paketlerinde son kullanım tarihi yazmayan sigarada 4 bin toksit madde bulunduğunu, bunlardan 50‘sinin birebir kanserojen içerdiğini, 14 kanser türünün de başlıca sebebi olduğunu kaydetti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1092107/sigarayi-bir-kez-denemek-bagimliliga-yetiyor