Gazze‘de 7 uygarlık bir arada

Gazzeli Mervan Şehvan, Gazze Şeridi‘nin tarih boyunca ev sahipliği yaptığı, Yunan, Roma, Mısır, Bizans, İslam, Memluk ve Osmanlı uygarlıklarına ait çok sayıda tarihi eseri bir bodrumda sergiliyor.

İlk tarihi eserine 20 yaşındayken sahip olan ve 30 yıldır tarihi eser toplayan Şehvan‘ın, yerin 3 metre altındaki bodrumunda dünya tarihinin köklü uygarlıklarından nadir parçalar da bulunuyor.

Tarihi bir surun da bulunduğu bodrumda, Lübnan, Suriye, Irak, Ürdün, Filistin ve Arap Yarımadası‘nın içinde yer aldığı bölgede kullanılan ilk madeni para, gümüş ve değerli taşlarla işlenmiş yüzlerce kıyafet ve Bizans ile Osmanlı döneminden kalma paralar sergileniyor.

Yine sergilenen eserler arasında Bizanslılardan kalma mermer oymalar, topraktan mamul araç gereçler, farklı dönemlerden kalma orak, tırmık ve taş değirmenler bulunuyor.

Filistin‘de Osmanlı‘nın izleri

Osmanlı döneminden kalma, mızrak, kalkan, kılıçların bulunduğu bodrumda, 2. Abdulhamid döneminden kalma bir afişte "Müminlerin Emiri Sultan Gazi 2. Abdülhamid Han‘ın hayrıdır, zafere ulaşsın" ifadesi yer alıyor.

Milyonlarca yıl öncesine öncesine dayanan kemik de bodrumdaki eserler içinde en nadide parçalar arasında sergileniyor.

AA muhabirine konuşan Şehvan, topladığı eserleri kronolojik sıraya göre yerleştirdiğini, "ziyaretçilerin, eserlerin arasında dolaşırken, zaman makinesiyla adeta binlerce yıl geriye gitmiş gibi hissettiklerini" söyledi.

Şehvan 30 yıldan beri biriktirdiği nadide eserlerini sergilemek için uygun bir ortama sahip olmayı istediğini belirterek, bodrumunun toz, toprak içinde ve rutubetli olduğunu ifade etti.

Çok sayıda uzman ve eser toplayıcısının, elinde bulunan eserleri satın almak için ikna girişimlerinin olduğunu anlatan Şehvan, ancak tek bir parçayı dahi satmayı kabul etmediğini dile getirdi.

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması nedeniyle çok sayıda uygarlığa ait tarihi eser bulunan Gazze‘de, son olarak Yunan tanrılarından Apollon‘un heykelinin bulunması bu çeşitliliğin en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1037788/gazzede-7-uygarlik-bir-arada