Flaş gelişme! ‘Cemaat Okulları‘ devlete geçti!

Azerbaycan’da Gülen Cemaati‘ne yönelik yaptırımlar gelmeye başladı. Ülkede Cemaat‘e ait 11 okul ve 13 dershane kamuya devredildi. Aralarında Bakü‘deki Çağ-Kafkas Üniversitesi‘nin de bulunduğu eğitim kurumları, Azerbaycan Petrol Ve Gaz Şirketi ‘Socar‘a bağlandı.

Azerbaycan’da cemaate ait okulların başında bulunan Enver Özeren‘in Fethullah Gülen‘e yazdığı mektup bir Azeri sitesinde yayınlandı. Haberde yer verilen mektupta, Cemaatin Azerbaycan‘da birçok kamu kurumunda kadrolaştığı ifade edilmiş, yabancı ülkelerde bulunan nüfuzunun kullanılarak, Azerbaycan üzerinde baskı kurulması istenmişti.

Azeri hükümeti, 17 Aralık süreci sonrasında Gülen Cemaati‘nin Azerbaycan’daki faaliyetlerini incelemeye almıştı.

Kısa adı ANS olan "Azerbaycan News Service" televizyon kanalı ve çeşitli internet sitelerinde ülkede cemaate ait bazı eğitim kurumlarının kamuya devredildiği belirtildi.

Haberde aralarında Bakü‘deki Çağ-Kafkas Üniversitesi‘nin de bulunduğu cemaate ait 11 okul ve 13 dershanenin Azerbaycan Petrol ve Gaz Şirketi ‘Socar‘a Bağlı"Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi" bünyesine alındığı açıklandı.

Azerbaycan devlet petrol şirketi "Socar" başkan yardımcısı Halik Memmedov da yaptığı açıklamada haberi doğruladı. Memmedov, ülkede eğitimin kalitesini yükseltmek istediklerini, artık bu okulların "Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi"nin bünyesinde eğitimlerine devam edeceğini söyledi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1037665/flas-gelisme-cemaat-okullari-devlete-gecti