Açlık Da Yoksulluk Da Sınır Tanımıyor

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yaptırılan açlık-yoksulluk araştırmasında, Türkiye?deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 116.6 lira, yoksulluk sınırı ise 3 bin 322.6 lira olarak belirlendi. Giyim madde fiyatlarında düşüş yaşanırken, gıda, ısınma ve barınma fiyatlarında artış oldu. Şubat ayında Ocak ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama değişimde yüzde 0.03?lük bir artış gözlendi. Gıda madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 22.51 artışla mandalinada yaşandı.

Şubat ayında Ocak ayına göre giyim madde fiyatlarında ise ortalama değişimde yüzde 3.95?lik bir azalış oldu. Giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 2.87 artışla örgü yününde olurken, kışlık kıyafetlerde düşüşler yaşandı. Giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan düşüşler yüzde 14.59 azalışla çizme (kadın), yüzde 13.73 azalışla bot (kadın), yüzde 11.90 azalışla bot (erkek) ve yüzde 11.79 azalışla kaban (kadın) fiyatında gerçekleşti.

Şubat ayında Ocak ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0.11?lik bir azalış olarak gözlendi. Isınma madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 1.00 artışla kömür fiyatı oldu. Araştırmaya göre tüp madde fiyatında ise yüzde 1.90?lık düşüş gözlendi.

Ulaşımda En Çok Artış Kargoda

Şubat ayında Ocak ayına göre aydınlanma madde fiyatında bir değişim olmazken, barınma madde fiyatlarında ortalama 0.41?lik bir artış oldu. Şubat ayında Ocak ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0.93?lük bir artış olarak gözlenirken, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0.82?lik bir artış olduğu belirlendi.

Ulaşım madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 4.43 artışla kargo, yüzde 3.26 artışla şehirlerarası otobüs ücreti ve yüzde 3.13 artışla araçların tamirine ve bakımına ödenen ücret (işçilik) fiyatlarında olduğu gözlendi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1037606/aclik-da-yoksulluk-da-sinir-tanimiyor