‘Meclis‘e gelse bizi duman ederlerdi‘

Hükümete yönelik olduğu iddia edilen ses kayıtları yayınlayan "Başçalan"ın gündeminde bu kez Sayıştay kayıtları var.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile Başbakan Erdoğan‘ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan arasında geçtiği iddia edilen kayıtlarda, şu ifadeler yer alıyor: AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli‘ye ait olduğu öne sürülen ses, 2012 Sayıştay raporlarının TBMM‘ye gelmediğini belirterek, "İyi ki gelmedi. Çünkü raporlar çok berbat. Yani hükümeti ciddi anlamda..." ifadelerini kullanıyor. Canikli‘nin bu sözlerine Erdoğan‘ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, "Ya buna bir çözüm bulmak lazım başkanım yaa" yanıtını veriyor.

"BİZİ MECLİS‘TE DUMAN EDERLERDİ"

Canikli‘ye ait olduğu öne sürülen ses, "Beyefendi talimat verdi, şimdi var ya bu raporlar gelmiş olsaydı Hasan bey..." ifadelerini kullanıyor. Bunun üzerine Hasan Doğan da "Bizi Meclis‘te duman ederlerdi" diye konuşuyor. Kayıta göre, "Şu anda hükümet korumasız tam anlamıyla. Kapsamlı bir çalışma yapılması lazım çok acil" diye konuşan Canikli, Doğan‘dan "Anayasa Mahkemesi burada çok çirkin bir tavır içerisinde. En son cezayı da beyefendi içine sindiremedi" yanıtını allıyor.

Ses kaydının devamında ise Nurettin Canikli‘ye ait olduğu öne sürülen ses, Sayıştay‘ı kastederek, "Hepsi bizim adamımız baktığınız zaman" diye konuşuyor. "Tepeden tırnağa bu kanunu değiştirmemiz lazım" ifadelerini de kullanan Canikli, "Eski sisteme geçmemiz lazım. 2013 raporlarında müthiş şeyler varmış" diye konuşuyor. Hasan Doğan‘a kanunla ilgili olarak hemen çalışma başlatmaları gerektiğini anlatan Canikli, "Zaman daraldı, zamanımız çok daraldı" diye uyarılarda da bulunuyor. Canikli‘nin bu sözlerine Doğan, "İleride herkesi mahkemelerde süründürürler başkanım" yanıtını veriyor.

KONUŞMALARDAN BAZI ÖNEMLİ BAŞLIKLAR ŞÖYLE:

* Sayıştay raporları Meclis‘e gelmiş olsaydı Meclis‘te bizi duman ederlerdi.

* Anayasa Mahkemesi çok çirkin bir tavır içerisinde, hükümet şu an korumasız.

* Sayıştay‘daki üyelerin hepsi bizim adamımız, niye hiç direnmiyorlar.

* Bu hükümet, Başbakan değişecek kurtaralım bu süre içerisinde, beyefendi döneminde bir şey olmasın.

* İlerde herkesi mahkemelerde süründürürler başkanım. Zamanımız çok daraldı.

* Oligarşik bürokrasi diyorduk, biz beterini yaptık.

* Devlette acilen eski sisteme geçmemiz lazım

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1037286/meclise-gelse-bizi-duman-ederlerdi