Trakya beyaza büründü

Kışın, sert yüzünü yeniden gösterdiği Edirne’nin yüksek kesimleri gece saatlerinden itibaren başlayan ve belirli aralıklarla devam kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Hamzabeyli Köyü ve civarı kışın kartpostallık görüntüsünü oluşturdu. Kar yağışının yeniden yüzünü göstermesi bölge çiftçisini endişelendirdi. Önce yıllara göre daha sıcak geçen kışın ardından ekinler boy vermeye başladı. Ancak tarlaların beyaz örtüyle kaplanmasının ekinleri yatırabileceği belirtiliyor.

Hamzabeyli Köyü’nde yaşayan Sezai Alaçam, kar yağışının gece saatlerinde başladığını ve belirli aralıklarla devam ettiğini söyledi. Mart ayında bölgenin daha önce de kar aldığını belirten Alaçam, ancak boy veren ekinlerden kardan zarar görebileceğini ifade etti. Köylülerden İsmail Balcı da, kar yağışının tarlalarda bir örtü görevi gördüğünü anlatarak yağışın boy veren ekinler için zararlı olabileceğini kaydetti.

Yağışın geceden itibaren başladığını dile getiren Balcı, kar yağışının ekinlere zarar verip vermediğinin önümüzdeki günlerde belli olacağını anlattı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1037082/trakya-beyaza-burundu