‘Vicdan günü‘

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Şayet, AKP’nin vicdanı kelepçeli olmayan vekilleri de devreye girerse, bu dört eski bakan soluğu Yüce Divan’da alacaktır. Bundan kuşkum yoktur” dedi. Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde, çocukluğunda babasının dükkânına giderken bir handa bulduğu 50 liranın sahibi bulmak için anlattığı hikâyeyi anımsattı. Bahçeli, “Handa bulduğu 50 lira için kaygıya kapılan Davutoğlu, aynı hassasiyeti acaba rüşvet kirine bulaşan, yolsuzluk karanlığına gömülen dört eski bakan hakkında niçin gösterememiştir? Yoksa büyüdükçe doğru ve namuslu olmanın çizgisinden çıkmış, haksızlığın, hukuksuzluğun ve kanunsuzluğun pençesine mi düşmüştür?” diye sordu.

Gölge Başbakan’ın Sesi Kesildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısına da değinen Bahçeli, “Erdoğan, AKP’lileri gruplar halinde kabul edip, Bakanlar Kurulu’na başkanlık yaparak ipleri millet önünde bütünüyle eline almıştır. Bu aslında bir sistem ve rejim krizine davetiyedir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa’dan kaynaklanan hakları bulunduğuna işaret ederek buna itirazları olmadığını vurgulayan Bahçeli, “Gölgeden ve tabeladan ibaret bir Başbakan olan Davutoğlu’nun sesi soluğu kesilmiş, dut yemiş bülbüle dönmüş ve Erdoğan’ın yanı başında otururken yüzü asılmıştır. Ne dediyse yutmuş, hangi taahhütte bulunduysa çark etmiştir. Davutoğlu, bu şartlar altında, 7 Haziran’a kadar eften püften de olsa Başbakanlık görevini nasıl yürütecektir?” diye konuştu.

“Esnafımız avm’lerin gölgesinde kaldı”

14 Ocak tarihinde TBMM Genel Kurulunda yasalaşan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısının esnafın temel sıkıntılarına cevap vermekten uzak olduğunu açıklayan Bahçeli, “2014 yılında 1 milyon 100 bin esnafımızın kredi kullanmasıyla övünmektedir. Başbakan, esnaflarımızın kullanmak zorunda kaldığı kredi tutarının 2002’de 153 milyon lira, 2014’de 12.5 milyar lira olduğunu söylemekte, buna da ‘bereket’ demektedir. Şu berekete bakınız ki, esnafımız faiz ve kredi batağında nefes dahi alamamaktadır” dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1033581/vicdan-gunu