Pişkinlik yapıyorlar ama sorunların sebebi iktidar

 Toplantıda ekonomi başta olmak üzere güncel meseleler, ülke ve dünya gündemine ilişkin konular masaya yatırıldı. Yaşanan yüksek enflasyon rakamlarına dikkat çeken Karamollaoğlu, iktidarın enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, “Bu enflasyon tuzu kuru olanları etkilemediği için bu insanların da umurunda değil. İnsanımızın sorunlarının farkında değilsiniz!” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun başkanlık yaptığı Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı online olarak gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantı yoğun katılım ile gerçekleştirilirken, toplantıda, birçok konu masaya yatırıldı. Genel başkan yardımcıları ise çalışma alanlarına yönelik sunumlarda bulundu. Toplantıda yapılacak çalışmalara ilişkin de öneriler sunulurken izlenecek yollar ile ilgili de değerlendirmeler yapıldı.

SORUNLARIN SEBEBİ AK PARTİ İKTİDARIDIR

Programda konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın sorunlara çözüm üretemediğini ifade ederek, çözüm üretememenin dışında sorunları görmezden geldiklerine dikkat çekerek, “İktidar bazen pişkinlik yaparak problemleri ya dünyada ki gelişmelere ya da muhalefete yüklemeye çalışıyor. Ama şu bilinmeli ki sorunların sebebi AK Parti iktidarının bizzat kendisidir” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR HER ALANDA OLDUĞU GİBİ MÜLTECİ KONUSUNDA DA YETERSİZ KALDI

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada gündeme gelen mülteciler ile ilgili paylaşımları hatırlatan Karamollaoğlu, yaşananların asıl sebebinin göç politikalarından kaynaklı olduğuna dikkat çekerek, “Son yıllarda Suriyeli sığınmacıların yanı sıra kaçak yollarla ülkemize giren sığınmacıların hızla arttığını görüyoruz. İktidar her alanda olduğu gibi bu konuda da yetersiz kalmıştır. Ne sınır güvenliği sağlayabilmiş ne de bir politika uygulamıştır. Daha üzücüsü bazı siyasilerin sığınmacılara yönelik yol açtığı tepkisellik iktidarın seçime giderken istediği ortama zemin hazırlamakta. Suriye’nin iç savaşının başlamasının sorumlarının birisi de AK Parti iktidarıdır” ifadelerini kullandı.

HERKESİN SÖYLEMİNE VE EYLEMİNE DİKKAT ETMESİ GEREKLİ

Yaşanan sorunların asıl sorumlusunun iktidar olduğuna dikkat çeken Karamollaoğlu, iktidarın yaşananlar karşısında sorumluluk alması için çağrıda bulundu. Karamollaoğlu, “Yaşadığımız sorunların faturası mültecilere değil iktidara kesilmelidir. İktidar kapsamlı bir göç politikası ortaya koymalıdır. Herkesin söylemine ve eylemine dikkat etmesi gerekmektedir. Bölgemizdeki ülkeler ile normalleşmeden bu sorunun çözümü mümkün değildir. Özellikle de birbirlerini ucuz kahramanlıkla parlatmakta olan siyasiler dikkat etmelidirler. İçişleri bakanı olan arkadaş daha dikkatli olmalıdır. Cumhurbaşkanı da ivedilikle sorumluluk almalı ve olayların büyümesine engel olmalıdır” dedi.

YAŞANANLAR İKTİDARIN BECERİKSİZLİĞİNİ ORTAYA KOYUYOR

Yaşanan yüksek enflasyon rakamlarına dikkat çeken Karamollaoğlu, vatandaşın asıl gündeminin düşen alım gücü olduğunu belirterek, “Vatandaşımızın canını enflasyon ve hayat pahalılığı yakmaktadır. TÜİK hassas terazide hesaplamaya çalıştığı enflasyon rakamları bile yüzde 70’i bulmuştur. Bunun da başarılı gösterilecek yanı da var. Önceden en yüksek enflasyonda 7’nci sıradaydık şimdi 6’ncı sıradayız. Dünya sıralamasında önümüzde ekonomisi çöken iç savaşla mücadele eden ülkeler kaldı. OECD ülkelerinde gıda enflasyonu en yüksek olan ülke Türkiye yüzde 90. Krizin boyutunu örtmek için iktidar bazı söylemler ile ortaya çıkıyor. Mesela ABD ile son 41 yılın en yüksek enflasyonu yalanıyor. Avrupa da ise son 20 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor deniyor. Burada tüm dünyada enflasyon olduğu ifade edilmeye çalışıyor ama rakamlar yok sayılıyor. Biz yüzde 60,70’ler dile getirirken oralarda en yüksek yüzde 6 rakamları var. Bu durum iktidarın beceriksizliğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

SORUNUN FARKINDA OLSAYDINIZ ÇÖZMEYE ÇALIŞIRDINIZ

İktidarın yaşanan krizlere sadece ‘bizde farkındayız’ ifadelerini kullandığına dikkat çeken Karamollaoğlu, bu ifadelerin sorunlara karşı bir çözüm barındırmadığını belirterek, “Çiftçiler, hayvanlarına bakamıyor kesime gönderiyor, esnafta kepenk kapatıyor bunlar yaşanırken sayın Hazine ve Maliye Bakanı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a serenat yapıyor. Görevden affını istedi ve kabul edildi ifadesini görmek istemiyor. Şimdi de yüksek enflasyon sebebiyle insanlarımızın yaşadığı sorunların farkındayız demekle kendi sırtlarında ki sorumluluğu hafifletmeye çalışıyorlar. Hayır enflasyon bir sorun evet ama bu sorunu sizde kabul etmiş olsaydınız bu soruna bir çözüm üretirdiniz kanaatine sahibim ama ne yazık ki bu enflasyon tuzu kuru olanları etkilemediği için bu insanlarında umurunda değil. İnsanımızın sorunlarının farkında değilsiniz” dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10194045/piskinlik-yapiyorlar-ama-sorunlarin-sebebi-iktidar