Seyahat sağlık sigortanızı e-sigortam ile gerçekleştirin

Kara, deniz, raylı ve uçuş seyahatlerinde olası bazı olumsuz durumların güvence altına alınmış olması önemlidir. Bu bağlamda yolculuk yapan kişilerin seyahat sağlık sigortası yapmış olmaları gerekmektedir. Bu sigorta kapsamında olası kaza, yaralanma vb. durumlarda zararın karşılanması işlemi sağlanabilmektedir. Kaza ve yaralanma durumlarına ek olarak, kişinin bagaj veya eşya kaybı yaşaması da bu sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Yine yolculuk esnasında kişinin belli sebeplerden hastalık yaşaması da bu kapsama dahildir.

Seyahat sağlık sigortası, tüm yolculuklar için geçerli kılınabilir bir güvencedir. Bu bağlamda yurt içi tüm seyahatlerde kullanılabilir olan bu sigorta, yurt dışı seyahatlerinde ise farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar, gidilecek olan ülkenin isteklerine bağlı bir durumdur. Yurt dışı seyahatlerinde vize alınması gereken ülkelerde bu işleme ek olarak sağlık sigortası işlemlerinin de tamamlanması istenmektedir.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, yurt içi sigortasına göre belli başlı değişiklikler içermektedir. Bu belli başlı değişikliklere ek olarak, gidilecek ülkenin de istekleri bulunmaktadır. Her ülkenin kendi istekleri olmakla birlikte Avrupa Birliği gibi geniş kapsamlı yasalara bağlı ülkeler ise aynı işlemler ile seyahatleri sağlamaktadır. Bu bağlamda vize işlemlerine tabi tutulan seyahatlerde, sağlık sigortası zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Bu sayede kişinin yaşaması ihtimali olduğu her durumun karşılanabilir olması hedeflenmektedir. Bu bağlamda sağlık sigortası kapsamında ihtiyaç duyulabilir hizmetler için 30 bin Euro’ya kadar ödenek verilebilmektedir. Bu ödenek ise ameliyat ve tedavi gibi tüm ihtiyaçları kapsamaktadır.

Yurt dışı seyahatler haricinde yurt içi seyahatlerde de seyahat sağlık sigortası önemlidir. Bunun önemi, olası kaza veya hasar durumlarının önüne geçilmesinde ön plana çıkmaktadır. Herhangi bir sebepten kaynaklı yaşanan kaza, hasar gibi durumlarda, kişinin sağlık anlamında zarar görmesi, sağlık sigortasının önemini öne çıkarmaktadır. Sağlık anlamında kişinin ihtiyaç duyduğu tedavi, ameliyat, ilk yardım vb. durumlar bu sigorta kapsamında karşılanır. Ayrıca kişinin olası bagaj kaybı, eşya kaybı veya hasarı yaşaması halinde de bu sigorta devreye girmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası İçin Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Seyahat sigortası, temelde herkes tarafından alınabilir bir güvence sigortasıdır. Ancak bu sigortanın başlatılabilmesi için yaş kriteri de önemli etkenlerden bir tanesidir. Bu bağlamda 18 yaş altı kişilerin, bu sigortayı başlatabilmeleri mümkün değildir. Ancak bu kişilerin seyahat sigortası hakları 18 yaş üstü kişilerle birlikte yapılabilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için 18 yaş üstü birinin 18 yaş altı biri ile birlikte sigortalanması gerekmektedir. Ayrıca üst yaş sınırı ise bu sigorta kapsamında 80 yaştır. 80 yaş üstü kişiler bu sigortadan fayda sağlayamamaktadırlar.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı uçuşlarda vize işlemine bağlı olarak zorunlu olabilmektedir. Gidilecek olan ülkenin vize ile işlem yapması halinde, seyahat edecek kişi veya kişilerin zorunlu olarak sigortalarını yapmaları gerekmektedir. Bu zorunlu sigorta işlemleri vize işlemleri sürecinde belgeli şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca bu işlem online seyahat sağlık sigortası olarak da başlatılabilmektedir. Gidilecek olan ülkenin vize istememesi durumunda seyahat sigortası zorunlu kılınmaktadır.

Online Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortasının dijital ortamda başlatılması online seyahat sağlık sigortası olarak isimlendirilir. Bu işlem dijital ortamdan yapılması sebebiyle daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Kolayca başvuru işlemlerinin yapılabildiği online seyahat sağlık sigortası kapsamında e-sigortam.com’dan gerekli tüm detaylara ulaşılabilmektedir. Online sigorta, hem yurtiçi hem de yurt dışı seyahatlerde tercih edilebilmektedir.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10079934/seyahat-saglik-sigortanizi-e-sigortam-ile-gerceklestirin